Koberec do dětského pokoje

V blízké minulosti bylo zvykem, že rodiče v zájmu zdraví svých potomků odstraňovali koberce z dětských pokojů a nahrazovali jejich laminátovou podlahou. Poté však zjistili, že to nebyl úplně nejšťastnější krok. A je to i pravda – zdravým lidem koberce nijak neublíží.

Mnozí odborníci dokonce koberec do dětského pokoje doporučují. Tedy pokud máme zdravé dítě.Ukázalo se, že poletující částečky prachu, které se následně válejí po podlaze v podobě „chuchvalců“ (a pokud nebudeme celý byt denně uklízet, tak se nám na podlaze ukládat určitě budou) také nejsou pro nás a naše děti to nejlepší. Proto mnozí tvrdí, že právě například do dětského pokoje je vhodnější než dřevo či laminát nízký syntetický koberec, ke kterému si pořídíme výkonný vysavač. 

Pro co se vrátit ke kobercem?

Každého napadne, že koberec je měkčí a teplejší, a to oceníme hlavně v ložnici a dětských pokojích, kde často chodíme bosí. Má ale několik výhod jako například: tlumí hluk, zlepšuje akustické vlastnosti v místnosti a patří k nejlevnějším podlahovým krytinám. Metr čtvereční si pořídíme již od 8 €. I když kvalitní vlněný vyjde i na desetkrát tolik. 

Navíc už dávno neplatí, že koberce jsou lapače prachu. Naopak. Pokud správně vybereme, tak výrobky z moderních materiálů mají výborné antistatické vlastnosti, které prach nepřitahují, ale naopak odpuzují ho. Péče o ně je tak mnohem jednoduchšiaako to bylo někdy před desítkami let.

I když je pravda, že koberce nevadí zdravým lidem.V domě s alergiky či astmatem jsou přece jen požadavky na čistotu a bezprašnost jiné, a sem nepatří ani koberce, ani záclony či závěsy.

Umělé, nebo přírodní vlákno?

Jak budeme s kobercem spokojený a jak dlouho nám vydrží krásný, závisí na jeho kvalitě a také na použitém materiálu. Pokud máme připraveno více peněz, platí, že vhodnou volbou jsou ty přírodní, tedy vlněné.Většina lidí však raději volí některý z umělých materiálů. Kdysi nejpoužívanější výrobky s polypropylenovým vláknem již ustupují a nahrazují je koberce s polyamidovým vláknem, které jsou nejen kvalitnější, ale také snesou větší zátěž a mají výborné antistatické vlastnosti. Stejně dobré je i nylonové vlákno, u kterého oceníme kromě trvanlivosti a pevnosti to, že ho výrobci opatřují protišpiniacou úpravou. 

Důležitá je i délka vlasů koberce! Zatímco do ložnice si rádi dopřejeme ty výše, pro koberec do dětského pokoje se více hodí ty níže. Špína se zde nemá šanci dostat hluboko dovnitř, odkud ji nevytáhne ani kvalitní vysavač.

.