Když bulvár kopíruje bulvár

Bleskově.cz (to je takový bulvární web pod skupinou Centrum.cz, do které patří třeba i Aktuálně) okopírovalo vzhled Super.cz. Oba české bulvární weby se podobají jako vejce vejci. Bleskově.cz najdete tady.

Stejně jako Super zrušilo rubriky a články se zobrazují ve středu obrazovky pod sebou. Vlevo od nich je obrovská reklama. Web je plný překlepů a gramatických chyb.

Ty jsem ochotná tolerovat u blogů nebo osobních webů (nakonec, ani já sama nejsem neomylná, žejo), nikoliv ale u webů, které živí publikování článků. Ty by si snad mohly pořídit korektora nebo aspoň automatické opravování chyb. Aby to vypadalo, že web chrlí jeden článek za druhým, i když to tak vůbec není, přišla redakce na skvělý trik, jak zdvojnásobit počet vydaných materiálů.

Jednoduše vydává jeden článek za dva. Jedním z odkazů se čtenář dostane na samotný článek plus fotku, druhým pak pouze na titulek s fotkou a krátkým popiskem. Na následujícím screenshotu je vidět CELÝ materiál, na který odkazuje hlavní stránka Bleskově.

A úroveň článků je podobná, jaká je na Super.cz. To znamená, že pod bombastickým titulkem, který se ptá, jestli Verešová končí s modelingem, se ukrývá text o tom, že Verešová moderovala jakousi akci a s modelingem určitě nekončí. 

Velmi výživný je i článek o tom, že je zpěvačka Christina Aguilera je strašně tlustá. Ve fotogalerii je pak i fotka, která dokládá, jak chudák zpěvačka šíleně ztloustla. Mně teda přijde jako pěkná ženská, která pouze není vychrtlá, jen si možná měla vzít o číslo větší kalhotky, aby jí nedělaly faldík na boku. Ale redakce to asi vidí jinak. 

A nechybí ani exkluzivní materiály. No, aspoň se tak předloží čtenářům s vírou, že čtenář je blb a nemá mozek. Co jiného si myslet o článku s titulkem Exkluzivně: Máme paparazzi fotky Agáty Hanychové. Celé to je o tom, že redakce tajně pronásledovala Hanychovou (tedy že se nejspíš s Hanychovou domluvila, na takovém to klasickém bulvárním popisu toho, jak náročné je být celebritou).

Nejenom, že v tom popisu haprují číslovky u hodin (nejspíš autorovi textu nejde numerická klávesnice), takže čas reportáže začíná na 10:00, následuje 1.30, pak 13:00 hodin, potom 4.45, hned na to 16:00 a pak najednou 8:00 atakdále. Text doprovázejí i ty údajné paparazzi fotky. Úplně nejvíc se musel paparazzi vyřádit v kosmetickém salónu, kde Hanychové prodlužovali řasy.

Jedna fotka ukazuje modelku i s kosmetičkou v detailu, focené je to tak ze vzdálenosti jednoho metru. Další fotka je pak udělaná šíleně nenápadně přes pootevřené dveře. Modelka by musela být naprosto nepříčetná, poloslepá a nejspíš i hluchá, kdyby si nevšimla, že taková série fotek celý den vzniká. Nakonec, ony i ty paparazzi fotky z ulice jsou zcela jistě dělané s vědomím modelky.

Nedokážu si představit, že by skutečný bulvární fotograf dokázal tajně pořídit několik různých fotografií třeba v davu na ulici tak, aby mu před objektivem necourali cizí lidé, přitom byl dostatečně blízko pronásledovanému objektu a navíc se nijak neprozradil. 

Mimochodem, exkluzivního na tom článku ani fotkách není nic jiného, než to, že autor takhle článek tak pojmenoval. Jde asi o stejnou exkluzivitu, jako když jistý český časopis v reklamách neustále vykřikoval: „Máme exkluzivní rozhovor s XY!!!“, přičemž XY poskytovala rozhovory na požádání i školním časopisům.

Exkluzivita totiž není to, že mě napadne udělat rozhovor s někým, s kým ho má půlka bulvárních novin a časopisů v některém z posledních pěti čísel a druhá půlka v některém v příštích pěti vydáních. Exkluzivní rozhovor nebo fotky jsou takové, které nikdo nemá, neměl a mít nebude! Tečka. 

Sečteno a podtrženo: Bleskově vypadá, jako kdyby šlo o amatérský web party školaček, které milují celebrity. A protože za sebou nemá obrovskou sílu hlavní stránky Seznamu.cz, těžko může být úspěšné jako konkurenční Super.cz, který na nás z té hlavní stránky automaticky vyskakuje, dokud mu to nezatrhneme. Kopírování konkurence, školácké chyby, dramaticky pololživé titulky a stavění na tom, že čtenář je hlupák, který má radost z každého materiálu, Bleskově.cz určitě neprospějí. A já vím jediné: Už na něj nekliknu ani omylem.