Když banán, tak jen puntíkovaný – raw strava

Plody, které konzumujeme, musí být vždy čerstvé a plně dozrálé. Bohužel dnešní supermarkety čerstvým ovocem příliš neoplývají. Z logistických důvodů je ovoce utržené ještě nedozrálé – tzv. podtržené a transportované do velkých chladících boxů, kde na potraviny působí další neblahý prvek, a to jsou plyny ve skladech. Proto vždy preferujte BIO ovoce z místních zdrojů.

Dozrávání banánů

U banánů si však v našich končinách tuto zásadu nevybudujeme. Zde prostě nemůžeme spoléhat na nic jiného, než že se k nám dostane nedozrálý banán. Ovšem pozor, tady je všechno jinak! I v kotlinách banánovníků lidé sklízejí trsy zelených banánů a skladují je v teplých a temných chýších proto, aby jim doma uzrály. Banány proto tvoří výjimku – ty se na stromě dozrávat nenechávají. Ovšem současný transport potravin je natolik rychlý, že jsou nám nabízeny stále ještě zelené banány.

Jak poznáte zralý banán?

Nejezte zelené banány! Udělali byste velkou chybu. Nedozrálý banán je totiž pro lidský organismus jedovatý. Kupte si banán v obchodě, umístěte ho do teplé a temné místnosti a počkejte si, až se na něm vytvoří několik drobných černých teček. Teprve tehdy je banán připraven ke konzumaci. Nemám však namysli černou hnilobu, která je způsobena tím, že byl banán otlučen. Banán nesmí být mechanicky narušen, jinak se rychle kazí a nedozraje vám do požadovaného stavu.

Banány rozhodně neskladujte v lednici, protože tam vám zhnědnou a změknou. Doporučuje se také odkrojit špičky banánů, kde se ve větší míře akumulují škodliviny z použitých chemických prostředků.

Banán dodává vlákninu a pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu.

Chemické ošetření banánů

Ani chemické ošetření banánům vůbec neprospívá. Banánovníky jsou v dnešní době pěstovány na rozsáhlých plantážích, kde jsou plošně chemicky ošetřovány. Banány jsou následně po sklizni vykoupány v chemii, která zaručí jejich delší trvanlivost. Pokud si to tedy můžeme dovolit, volíme raději BIO banány pocházející z kontrolovaného ekologického zemědělství.

Neklesejme však na mysli a přijměme skutečnost takovou, jaká je. Já věřím tomu, že přijde doba, kdy bude etické zemědělství a vitariánská výživa člověka základním lidským právem. Děkujeme vám, banánky, že máme možnost vás jíst i v našich končinách!

Pokrmy z banánu

Banány jsou neuvěřitelně všestranné ovoce, ze kterého lze připravit celou řadu chutných pokrmů. Od sladkých až po slané – každý si jistě najde jídlo z banánů, které mu zachutná. Zde je seznam některých oblíbených banánových pokrmů z celého světa:

  • Banánové kousky: Tyto smažené kousky banánů se připravují tak, že se plátky banánu namočí do těstíčka z pšeničné mouky, cukru, prášku do pečiva, vajec a oleje a pak se smaží dozlatova.
  • Banánové palačinky: Palačinky jsou rychlou a snadnou snídaní a banánová varianta není výjimkou. Připravíte je tak, že do svého oblíbeného palačinkového těsta jednoduše přidáte rozmačkaný banán a na usmažené palačinky přidáte kopeček šlehačky.
  • Banoffee Pie: Tento anglický dezert se připravuje tak, že se do těsta vloží kousky nakrájeného banánu, rozdrobené digestive sušenky a šlehačka. Poté se na něj nalije horký karamel připravený z másla a cukru a následně se celý podává studený.
  • Banány Foster: klasický neworleanský dezert, který se připravuje na másle, hnědém cukru, skořici a plátcích banánů. Směs se pak flambuje s tmavým rumem, čímž vznikne lahodná a alkoholická zálivka na zmrzlinu nebo jiné dezerty.
K lívancům přidejte další ovoce a pokapejte javorovým sirupem.

Vyzkoušejte banánové sušenky a banánové smoothie nebo klasické recepty z ostatního ovoce: borůvkový koláč, švestkový koláč či hruškové muffiny bez mléka.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang