Jednodenní detox – jak přežít

Rozhodla jsem se vyzkoušet si detox. Aspoň na jeden den. Dohnal mě k tomu nepříliš blahý pocit ze sebe sama po kratším období ne úplně ukázkové stravy a způsobů hydratace 🙂 Že bylo ale vše v zájmu dobře stráveného času s fajn lidmi, nijak jsem se na sebe nezlobila – život je i o tom umět se odměnit, pokud je za co (a samozřejmě se taky snažit, aby bylo za co). Nicméně, tělo – nebo možná spíš svědomí – si o to samo řeklo, a tak jsem googlila jednodenní detox programy.

Našla jsem jich vícero a vybrala jsem tento: http://www.youngandraw.com/free-1-day-super-green-detox-by-youngandraw-com/. Důvodem byl hlavně výběr ingrediencí – prakticky všechno bylo možné snadno sehnat, všechno jsem nakoupila v předvečer dne D.

Nadšení z toho, jak své tělo oprostím od všech nezvaných a neprospěšných látek, bylo veliké, navíc to pro mě byla výzva, jelikož nejsem zvyklá si během dne jakoukoliv potravu odpírat (ale o tomto mém “problému” snad později). Mimochodem, jednou z častých rad, jak se vyhnout bezmyšlenkovitému celodennímu pojídání, je udělat si přesný plán toho, co kdy budeme přes den jíst. Pěkně kolik, čeho a v jakou dobu k snídani, k svačince, k obědu… A vyvarovat se uždibování od všeho možného mimo stanovený plán. Tohle přesné rozplánování tedy pro mě bylo mnohem větší výzvou než to, že budu jíst jen ultrazdravé detoxifikační, víceméně tepelně nezpracované potraviny v pro mě ne úplně obvyklých kombinacích.

Původní nadšení mě opustilo hned při snídaňovém menu, což bylo dokonale vypadající smoothie obsahující kromě borůvek a citronu (mňam) taky celer, petrželku, koriandr a pár dalších ingrediencí. Mimo koriandr nemůžu říct že bych je neměla ráda, naopak, ale v tekutém skupenství a v kombinaci s borůvkami to prostě nějak nebylo ono… Mírně řečeno. Nicméně se mi podařilo nasoukat do sebe cca 4-5 sklenic tohoto lektvaru – tedy celé množství vzniklé z předepsaných přísad – ostatnímu osazenstvu domácnosti jsem se neopovážila to nabídnout.

Tohle byla taková zkouška ohněm, ostatní části detox menu byly lepší… Salát k obědu byl celkem dobrý, ale bylo ho trochu moc, a odpoledního džusu jsem se děsila vzhledem k přísadám, které se z velké části shodovaly s ranním koktejlem, ale dopadlo to celkem dobře. Večerní polévka nebyla zlá, jen trošku nudná. Její slabou stránkou navíc bylo to, že jsme ji dojídali ve dvou ještě další tři dny. Nejlepší z celého menu byla asi jeho poslední položka – heřmánkový čaj.

Pokud jde o to, jak jsem se cítila po těle, bylo to o dost lepší než před tím, dokonce i než před tím prve zmíněným obdobím, a bylo to fajn i další den, než jsem se pomalu dostala na svůj normál. Nehezký pocit ze sebe sama každopádně zmizel. Detox menu nebylo kaloricky nejbohatší, takže jsem se celý den cítila jakoby na hranici hladu, ale ten se nakonec nijak výrazně neprojevil. Co se projevilo, byla lehká nervozita, kterou přičítám právě tomu výše zmíněnému odpírání. Moje tělo je prostě zvyklé na častější přísun potravy, byť zdravé a v malých množstvích. Byla to zajímavá zkušenost.

Sečteno a podtrženo, jeden detox den za čas mi přijde jako dobrý nápad. Zdá se mi to jako schůdnější cesta než třeba týdenní detox nebo dokonce týdenní půst, který bych, vzhledem ke svému vztahu k jídlu, zcela jistě nepřežila. Důvodem je nejen tělo očistit od přebytečných škodlivin, ale taky si zvykat ovládat chutě a odvyknout od nesmyslného celodenního “uždibování”. Ideální mi připadá detox jednou týdně, ale to si umím představit jen za určitých podmínek 🙂 Především je potřeba vytvořit si denní menu sama podle sebe, to znamená hledat v důvěryhodných zdrojích, jaké potraviny jsou pro detox nejlepší, a namíchat si je do kombinací, které odpovídají našim chutím. Nevidím smysl v tom cpát do něčeho čerstvý koriandr, když ho jinak nemůžu ani cítit… Jeho zdraví prospěšné vlastnosti určitě dobře zastoupí jiné potraviny, které nám budou chutnat víc, a celý detox pro nás tak bude zvládnutelnější.

Zkusili jste někdy nějaký detox? A jaké jsou vaše zkušenosti?