Jak vybrat správné krmivo pro psa

Dáváte si pozor na to, co jíte? Vybíráte pečlivě potraviny a sledujete trendy ve zdravé výživě? Pak jistě víte, jak důležitý je vztah mezi jídlem a zdravím. A také víte, že zdravé krmení pro psa je základem pro jeho dlouhý a spokojený život.

Jenže jak vybrat správně krmivo pro vašeho psího miláčka? To už tak snadné není. Zvláště v dnešní době, kdy je na trhu celá řada nejrůznějších suchých granulí i konzerv. Jejich kvalita se samozřejmě velmi liší. A hodně napoví již samotná cena. Takže rada první zní: nekupujte laciná krmiva pro psa. Možná momentálně něco ušetříte, ale všichni víme, jak drahá je veterinární péče.

Vybíráme krmivo pro zdravého a veselého psa

  • Rozlišujte mezi krmivem pro štěně a dospělého psa. Jak poznat, že už vás pes dosáhl dospělého věku? Sledujte jeho hmotnost, pokud bude mít cca 90 % své předpokládané váhy, můžete přejít na krmivo pro dospělé psy.
  • Informujte se o výživové hodnotě psího krmiva. Zohledněte také to, jak moc se váš pes pohybuje. Lítá celý den po zahradě? Neustále hopsá? Nebo je spíše línější? Pak mu krmivo raději trochu uberte, abyste nezadělávali na jeho obezitu.
  • Krmit jednou, či dvakrát denně? – pokud je to možné, rozdělte pejskovi jídlo na dvakrát, protože ho lépe bude trávit. Neškodí ale ani pokud mu dáte jen jednou za den, optimálně večer.

Zvolit granule, nebo konzervu?

Kvalitní krmivo by mělo obsahovat vyvážený poměr bílkovin (10 %), tuků (6 %), sacharidů (asi 50 %), vlákniny, minerálů a vitamínů. Volit můžete buď ze suchých granulí, které jsou praktické a mají více živin, nebo z masové konzervy.

Ty obsahují kromě masa i vodu (asi kolem 65 %). Ačkoli někteří výrobci přidávají i určitý poměr zeleniny nebo sacharidů (např. těstoviny), není od věci jídelníček psovi zpestřit, například konzervu promíchat s rýží, těstovinami a přidat občas i kousek kvalitnějšího masa.