Jak si vybrat notebook?

Přemýšlíte o koupi notebooku (laptopu), ale nevíte si vybrat, zda netušíte podle čeho vybírat? Tak čtěte dál! Notebooky snad ani netřeba představovat, co to je vám ukážeme v článku jak si vybrat notebook , takže přejdu rovnou k věci.

Velikost displeje

Pokud si prohlédnete ledajaký e-shop, tak notebooky mají rozdílné velikosti displejů.V praxi platí, že čím menší displej, tím menší notebook nebo i opačně samozřejmě, čím větší displej, tím větší bude celý notebook. Proto se na cestování hodí notebooky s displeji okolo 10 palců. Taková střední cesta jsou 13 palcové notebooky. Ale pokud cestujete a berete si notebook na domov není překážka 15 palcový notebook, kterých je na trhu podle mě nejvíce.Notebooky ze 17 palcovým displejem jsou dobré na multimédia, či práci, kde je třeba velký displej, ale měla by být tato pracovní stanice mobilní neboli přenosná.

Jak budu notebook používat?

Pokud potřebujete notebook s co největší výdrží baterie, tak byste si měli koupit netbook a při vybírání dívat hlavně na tento parametr.Netbook je v podstatě mini notebook pokud si ho neumíte představit tak každý z vás určitě viděl EeePC od ASUSu tak to je přesně on – netbook. Pokud chceme notebook na multimédia tak si vybíráme takový který mě port HDMI, který má HD rozlišení displeje, takový který má výkonnou grafickou kartu a pomalu více a více Bluray mechaniku. Pokud chceme notebook na práci, tak se rozhlédneme po modelech „pro“.Pozor však nato, že někteří starší lidé si často myslí, že jejich psaní dokumentů v nějakém kancelářském balíku je náročné na výkon počítače. K tomuto opravdu nepotřebujete super výkonný model. No pokud však děláte s CAD programy nebo z grafikou vyplatí se vybrat si výkonný model. Ale teď už jdu ke komponentám.

Procesor

AMD či INTEL? Řeči že procesory AMD jsou nekvalitní nejsou pravdivé, čili netřeba jejich odsuzovat.U procesorů Intel je pořadí výkonu následující (od nejhoršího po nejlepší) Celeron (jednojádrový nebo dvoujádrový i tak je nejhorší)-Pentium (U notebooků se setkáme jen s dvoujádrovými modely Intel Pentium Dual Core) – Intel Core 2 Duo (nejběžnější dvoujádrový procesor) – Intel Core 2 Quad, který se do notebooků, ale neosazuje. Novější procesory intel i3, i5 a i7 podporují technologii Turbo boost.Díky ní procesor sám sebe automaticky vytaktuje nebo podtaktuje, aby šetřil energii, zda zlepšil výkon. Čili pokud počítač využíváte v daném okamžiku na jednoduchou práci procesor se podtaktuje, a tím ušetří elektrickou energii. U procesorů AMD mohu zmínit, že dvoujádrový Athlon je konkurence Pentium Dual Core. Nebo Turion X2 je přímá konkurence Intel Core 2 Duo. Nejnovější procesory od AMD jsou Phenomy, ale s nimi se při noteboocích velmi nesetkáváme. 

Operační paměť (ramky)

V tomto případě platí, čím více tím lépe. To znamená, že co nejvíce gigabajtů. Standart je takových 3-4 gb. Při frekvencí to platí také. Měla by mít co nejvíce Mhz, ale to se nezvykne uvádět.

Grafická karta

Jedna z nejdůležitějších součástek. Na noteboocích bývají většinou mobilní verze „normálních“ grafických karet.Nebo také integrované většinou od Intelu jejich nevýhoda je, že jsou málo výkonné a paměť si berou z ramky. Pokud se rozhodujete mezi AMD a nVidia, tak si všímejte hlavně její velikost a frekvenci. Nejlepší je si daný model najít na Googlu. Rozhodně se neřiďte jen podle reklamních triků, kde píší, že si troufne na moderní hry a podobné věci.

Porty

I zde platí, čím více, tím lépe.Klasika je tak 3 porty USB, jeden VGA dále RJ-45 a port na sluchátka a mikrofon. HDMI je výrazný plus hlavně, pokud chcete propojit notebook s TV a dívat tak filmy. Více usb portů také není nikdy na škodu. Pokud máte externí disk hodí se i e-sata. A velké plus je, když má notebook šachtu na express card nebo na zámek.

Přeji správný a dobrý výběr, který Vám přinese spoustu zábavy, zda usnadní práci!

.