Jak si jako výrobce potravin spočítat výživové údaje?

Každý, kdo se pohybuje v oblasti výživy nebo výroby potravin, se musí vypořádat s mnoha předpisy a nařízeními. Povinnost uvádět na obalu výrobku výživové údaje nelze obejít, zaplatit tuhle službu ve specializovaných laboratořích je ale náročné. Ruční výpočet zase pracný. Výrobce potravin má ale i jiné řešení – jedním z nich je online aplikace Etiketomat.cz. Jak funguje?

Vlastně docela jednoduše a intuitivně. Pokud máte základní znalosti práce s internetem, zvládnete tuhle online aplikaci na výpočet výživových údajů potravin ovládat. Napřed se přihlásíte, nabijete si kredit a můžete začít počítat. Cena za potravinu je stanovena na 30 korun a cena za složku na 60 korun. Výhodou je tedy nejen rychlost, ale také příznivá cena výpočtu.

Co všechno aplikace na výpočet výživových hodnot umí?

Vybrat si můžete ze dvou základních možností – formuláře na jednoduchý typ potraviny, která se neskládá z více samostatných složek. Příkladem je třeba čokoláda, pečivo nebo šunka. Potom následuje množství. Když zadáme, že máme drůbeží šunku o váze 100 g, vyjede přehledná tabulka o výživových údajích na 100 g. Výsledek je možné snadno vytisknout nebo uložit a dále s ním pracovat.

Druhou možností je složený typ. Tedy potraviny složené z více samostatných součástí. Pro každou součást je možné vybrat samostatnou recepturu. Příkladem je třeba plněné pečivo, sendviče, obložené bagety a další potraviny. Postup je stejný jako v předchozím případě, jen je třeba zvolit postupně všechny složky a přidat jejich gramáž. Všechny výpočty se rovnou ukládají v záložce „Moje potraviny“, kde jsou snadno dostupné, lze je stáhnout v PDF, vytisknout je apod.

Další možností je výpočet tzv. bezstarosti. V takovém případě stačí jen vložit podklady k receptuře potraviny – například v excelové tabulce, wordovém dokumentu nebo PDF. Následně výpočet provedou přímo odborníci z Etiketomat.cz.

Pro koho je Etiketomat.cz především?

Hlavně pro výrobce potravin, kteří potřebují snadno, rychle a efektivně vyřešit novou povinnost, která vyplývá z nařízení EU 1699/2011 ohledně uvádění výživových údajů na potravinách. Etiketomat.cz je docela dobré řešení. A první výpočet je zdarma, takže si aplikaci můžete napřed osahat.

Štítky: složení potravin, údaje na potravinách, výživová hodnota