Jak nedělat módní přehlídku

 Když si holka, která moc neumí šít, vysní, že bude módní návrhářkou, je to hezké. Průšvih je, když se taková holka do šití opravdu pustí. A začne své modely prodávat  a pořádat módní přehlídky. Třeba jako Erica fashion z Chocně. Erice stačí k seberealizaci spousta saténu trojkové kvality, šicí stroj, který moc nezvládá, špatně střihy a pár modelek, které jsou ochotné ty zoufale nepadnoucí šaty obléknout. Ale zas je její facebookový profil dokonalou ukázkou toho, jak by šaty a přehlídky rozhodně vypadat neměly.   Modelka by na sobě neměla mít šaty, které z ní udělají Mařku z Horní Lhoty, co si vyrazila na hasičský bál do vedlejší vesnice a chtěla být za óbrkočku. Kombinace modré a zelené mi vůbec nevadí. Co mi ale opravdu vadí, je zoufalý střih šatů, prapodivné volánky a horní část šatů vypracovaná prostě nijak – takže pokud nemá modelka prsa velikosti nula, vždycky bude vypadat jako kojná ve výslužbě.

Modelka by na sobě neměla mít šaty, z kterých po straně leze podprsenka (nebo vycpávka z košíčku). Modelka by na sobě měla mít pokud možno hladkou tělovou podprsenku, aby neprosvítala a nekazila dojem. 

Modelka by na sobě neměla mít šaty s humpolácky odfláknutými švy. V zákulisí každé módní přehlídky musí být žehlička! Módní návrhářka, která pustí na molo modelku v blůze, na které jsou vidět sklady, by měla za trest nejmíň půl roku žehlit všem svým čtyřem klientkám. Modelka by na sobě neměla mít boty, které se absolutně nehodí k předváděnému modelu. I když v případě modrých šatů je možná dobře, že si modelka právě tyhle boty obula. Aspoň odvedou pozornost od té modré zběsilosti. Když nemá návrhářka dostatek modelů, necpe modelky do kraťásků a svetříku, který si její maminka koupila před patnácti lety v tržnici. Hluboký výstřih, nahé břicho a minidélka tenhle kýč fakt nepřetlučou.

Modelce by neměly v podpaží čouhat stužky sloužící k pověšení šatů. Jo a taky by modelka neměla mít šaty, které vypadají jako pracovní oděv striptérky.  (Aspoň ty mašle mohly být našité v jedné lajně!)

Když návrhářka zapomene vzít na přehlídku část modelu, neměla by nechat chudáky manekýny běhat po mole bez sukně.  

Když není co předvádět, není dobré popadnou první legíny a tílko ze skříně a jakože kreativně je počmárat. Tenhle model patří do kroužku šikovných rukou na základní škole, ne na přehlídku!

Když dojde barva na textil a fakt už není co vymýšlet, návrhářka by raději měla přehlídku zkrátit. Navlíknout modelku do podivně ustřižených kalhot, košile čmajznuté bankovní úřednici a korunovat to šíleným náhrdelníkem a botami, které se ke zbytku vůbec nehodí – to za model nelze vydávat ani s největší fantazií.  

Stejně tak nelze za model pro přehlídku pokládat to, že na nebohého chlapce navlečeme džíny, triko, divnou kravatu a přidáme barevné tkaničky do bot.

Jedeme dál, k oblíbenému stylu českých návrhářek – ušij šaty tak, že použiješ najednou všechno, co použít jde. Laciný satén, jakože korzetový vršek, zbytek záclony, aplikace z květin. Se střihem se moc nematlej. Když to nevyžehlíš, nebude vidět, že to žádný střih nemá. 

Modelka na fotkách se spokojeně usmívá jen proto, že ví, že tu hrůzu za chvíli svlékne. 

Další oblíbený typ modelu – musí se to blýskat a musí to mít rozkrok u kolen (Anča z lahůdkářství říkala, že to není hnusný, ale děsně trendy).
 A nesmíme zapomenout ani na sexy krajku. To růžové cosi měl být původně nejspíš pytel na netopýry. Nakonec se ale návrhářka rozhodla, že jako šaty to prodá dráž, a tak navrch pytle plácla kus staré spodničky. Je to růžové, je tam černá krajka, je to krátké – takže je to sexy!

Každá návrhářka musí mít nějaké svatební šaty. Pokud možno náležitě extravagantní, aby bylo jasné, že fakt módě rozumí. Následující příšernost je opravdu jen pro hodně otrlé povahy.  Ale zas takové šaty mají jedno velké plus. Když se z nich serve záclona, může se to vydávat za úbor pro go-go tanečnici.

 A máme tady něco i pro šťastné ženichy! Mimochodem, pod následující fotkou je na webu návrhářky poznámka, že model stojí dvanáct a půl tisíce korun. Půjčovné je jenom za dva a půl.  (Jen nevím, jestli je to cena jen za dámské šaty nebo i za tu maskáčovo-trikovo-kšandovou slátaninu pro pány).

Fakt, že Erika z Chocně nemá soudnost a vkus je věc jedna. Ale kdo, šmarjá, je ochotný na tuhle komedii, které říká přehlídka, přijít? Ale zas na druhou stranu místo estrády je to asi docela dobré. 

_____________________________________________________________

Všechny fotky: veřejně přístupný facebookový profil Erica fashion. 

Za upozornění na profil Erica fashion děkuju Mileně.