Jak naložit bylinky do oleje

Máte na zahrádce nebo v květníku za oknem bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo oregano? Naložte je do olivového oleje a připravte si skvělou zálivku na saláty nebo těstoviny.

Je doba sklizně. Platí to nejen o obilí, o některých druzích zeleniny a ovoce (například nejrůznější bobule), ale také o bylinkách. Některé z nich již brzy půjdou do květu, proto je na čase je sklidit, usušit, zamrazit nebo naložit.

Pravidla nakládání bylinek v oleji

  • Připravte si čisté a suché bylinky. Nejlépe se hodí rozmarýn nebo tymián. Naložit ale můžete také oregano.
  • Protože olej s bylinkami budete pravděpodobně používat spíše ve studené kuchyni, dejte přednost kvalitnímu olivovému, nejlépe za studena lisovanému, oleji.
  • Sklenice na nakládání bylinek by měly být vysoké a úzké – lépe se vám pak bude bylinkový olej nalévat.
  • Sklenice dobře vymyjte a zbavte je veškerých nečistot. Před samotným nakládáním bylinek by měly být perfektně suché.
  • Dávejte si pozor, aby vše (bylinky, sklenice, olej) bylo čisté a suché, jinak se vám může snadno stát, že se díky vodě nebo nečistotě objeví plíseň, která zkazí vaši námahu.

Postup naložení bylinek

Čisté a suché bylinky vložte do sklenice, zalijte olejem. Otřete okraj sklenice, vytřete i víčko a zavíčkujte. Pořádně utáhněte.

Tip: Více o bylinkách a jejich využití v kuchyni

Kolik dát bylinek?

Záleží na tom, jak moc aromatický a intenzivní olej chcete mít. Některé bylinky (tymián, rozmarýn) jsou hodně aromatické. Na 250 ml oleje dávám asi hrst bylinek.

Bylinky můžete kombinovat také s česnekem. Stačí si očistit asi dva stroužky česneku a vložit na dno sklenice. Poté přidejte bylinky a zalijte olejem.