Jak na Thunderbird?

Posíláte, nebo přijímáte denně mnoho emailů? Chcete mít přehled o všech zprávách? Pak je pro vás Thunderbird jako stvořený.

Mozilla Thunderbird je tzv. emailový klient. Pokud máte vytvořené emailové konto (např. na serveru www.gmail.com, www.centrum.cz, www.post.cz atd.), při přihlášení do emailové schránky se zobrazí jednoduchý emailový klient. 

Je to rozhraní, ve kterém můžete číst, psát a odesílat zprávy. Pokročilejší rozhraní nabízejí filtrování zpráv, definování automatických odpovědí, podpisů na konci zprávy a jiné podobné funkce. Thunderbird obsahuje všechny zmíněné vymoženosti a ještě mnohem více. A to vše zdarma. Jediné, co je třeba udělat, je stáhnout si Thunderbird z domovské stránky.

Další výhodou Thunderbirdu je jeho podpora – spustíte ho na operačních systémech Windows, Linux i Mac OS X. Při stahování stránka automaticky rozpozná operační systém a jazyk, uvedené možnosti se dají i změnit kliknutím na odkaz „Ostatní systémy a jazyky“ v pravé části obrazovky. Po stažení se program velmi snadno nainstaluje. Při prvním spuštění si přidáme emailový účet.

Účet gmail.com

Při prvním spuštění programu vyskočí dialogové okno. Do prvního okénka napíšete své jméno, do druhého emailovou adresu ve tvaru (jméno)@gmail.com, do třetího heslo na serveru gmail.com a nakonec si můžete zvolit, zda si program heslo zapamatuje.

Po kliknutí na „Pokračovat“ by měl systém sám rozpoznat, že se jedná o gmail.com účet. Pokud se tak nestane, překontrolujte si znovu vyplněnou emailovou adresu. Potom klikneme na ikonku „Vytvořit účet“.

Účet centrum.cz

Některé servery, jako například centrum.cz, nerozpozná Thunderbird sám. Další poštovní účet přidáme kliknutím na „Soubor“ -> „Nový objekt“ -> „Poštovní účet“. Znovu vyplníme jméno, emailovou adresu ve tvaru (jméno)@centrum.cz a heslo.

Po kliknutí na „Pokračovat“ začne Thunderbird rozpoznávat server. Pokud se ho nepodaří řádně rozpoznat, nebudete mít možnost kliknout na ikonku „Vytvořit účet“. V takovém případě musíte nastavit poštovní server manuálně.

Klikněte na ikonku „Manuální nastavení“, vpravo nahoře máme pár okének s údaji. Pro správný chod serveru centrum.cz změníme název serveru na „pop3.centrum.cz“ a port na 110. O dva řádky níže změníme zabezpečení připojení na „Žádné“. Potvrdíme ikonou „OK“ a účet máme vytvořen.

Tento postup byl vytvořen pro přidání účtu centrum.cz. Pokud Thunderbird nerozezná jiný poštovní účet, budete muset najít nastavení (název serveru, port, zabezpečení) na internetu. Údaje pro známé české poštovní servery naleznete na stránce.

Ostatní nastavení

Při kliknutí pravým tlačítkem na název účtu v levém okně na obrazovce se zobrazí nabídka. Vybereme možnost „Nastavení“. V levé části otevřeného okna máte pod názvem účtu více odkazů. Zde si můžete účet modifikovat podle konkrétních představ.

Můžete si například nastavit dobu, po které bude Thunderbird kontrolovat nové zprávy, nastavit si automatické ukládání zpráv do počítače, najdete zde i nastavení ohledně nevyžádané pošty a mnoho jiného.

Nové zprávy můžete přijmout i manuálně kliknutím na ikonu „Přijmout“ v levé horní části obrazovky. 

V menu „Nástroje“ -> „Filtry zpráv“ si můžete nadefinovat množství vlastních filtrů (automatické třídění pošty od určitého odesílatele, mazání pošty obsahující konkrétní slovo a další).

Novou zprávu napíšete kliknutím na ikonku „Nová“ v levé horní části, nebo pomocí klávesové zkratky Ctrl + N. Do zprávy můžete přidávat množství adresátů i příloh (datová velikost příloh je omezena serverem). 

Thunderbird také obsahuje funkci „Adresář“. Otevřete ho pomocí menu „Nástroje“ -> „Adresář“, nebo pomocí klávesové zkratky Ctrl + Shift + B. Do adresáře si můžete zapisovat velké množství emailových adres, které pak snadno využijete při odesílání zpráv.