Inovace i poetická krása v jarní kolekci H&M Conscious Exclusive

Náušnice, koktejlové prsteny, čelenky i ozdoby na ramena jsou vyrobeny z recyklované mosazi a zinku. Speciálním kouskem jsou koktejlové pantofle, které jsou ozdobeny uzlíkem z recyklovaných přírodních korálků, co zbyly z minulé kolekce. Dají se nosit k čemukoliv: od kalhot, po večerní šaty. Stejně jako kožený vak s odnímatelnými popruhy.

Z čeho byla kolekce H&M Conscious Exclusive vyrobena?

Ze zbytků materiálu z předchozích kolekcí, včetně organického hedvábí, recyklovaného polyesteru – taftu a recyklovaných skleněných korálků.

Dále je použit CIRCULOSE®, přírodní materiál vyrobený z recyklovaných textilií. Vzniká tak, že vyřazená celulózová vlákna se rozpustí v čistá, biologicky rozložitelná vlákna a poté se přemění v nová vlákna, nitě, tkaniny a oděvy. 

Součástí je také recyklovaný polyester RENUTM, vyrobený v unikátním procesu oděv-za-oděv, který plně uzavírá smyčku tím, že se oblečení a textilie, které by byly odhozeny, přemění do nové tkaniny.

Najdete tady i nový materiál VEGEATM, inovativní vegan materiál, zčásti vyrobený z dalších produktů výroby vína, kde jsou vyřazené vinné slupky, stonky a semínka přeměněné v  alternativu kůže.

V kolekci je použitý taky udržitelný materiál ECONYL®. Je to obnovený nylon vyrobený z vyřazených rybářských sítí.

Zajímavými materiály jsou taky recyklovaná mosaz a zinek z odpadové elektroniky,  či biologicky rozložitelné Corozo knoflíky, které jsou vyrobeny ze semen tropické palmy.

Poprvé je v kolekci uveden také denim vyroben ze 100% nebarvené organické bavlny v textilie, která je recyklovatelná a má nižší environmentální dopad, protože její výroba minimalizuje používání chemikálií a zjednodušuje opětovné použití zpracované vody.

V čem se jedná o inovativní postupy?

„Chtěli jsme, aby představené kousky, vyrobené udržitelným způsobem, vám vydržely celý život. Pracovali jsme nejen s přírodním materiálem, který získáváme z použitého textilu, ale také barvivo vyrobené z kávových zrn shromážděných z vlastních kanceláří H&M,“ vysvětluje kreativní poradkyně H&M Ann-Sofie Johansson.