Inkretiny: moderní léčba diabetu 2. typu

Co rozumíme pod pojmem moderní přístup k léčbě diabetu aneb jak se proměňuje současná diabetologie? Co jsou to inkretiny a pro jaké pacienty jsou vhodné?

Každý si samozřejmě může pod pojmem moderní diabetologie představit něco jiného. Já si pod tímto pojmem představuji možnost vybrat si z množství kvalitních léků, individualizovat terapii. Stále více pacientů se aktivněji zapojuje do léčby, sami si kontrolují hladiny krevního cukru, užívané léky na cukrovku jsou účinné a přitom bezpečnější než injekčně aplikované inzuliny.

V neposlední řadě se prodlužuje doba života pacientů s diabetem, kvalitu života se přitom daří u většiny pacientů zachovat, nebo alespoň výrazně zlepšit, aplikujeme intenzivní léčbu od samého začátku onemocnění, což způsobuje snížení přidružených komplikací cukrovky. Současně důsledně léčebně ovlivňujeme vysoký krevní tlak a cholesterol.

Nejmodernější léčbou diabetu, která se teprve začíná zavádět do běžné praxe, je inkretinová terapie.

Co to jsou inkretiny?

Inkretinová terapie zahrnuje gliptiny neboli inhibitory DPP-4, jejichž výhodou je podávání formou tablet.

Jak tyto léky fungují?

Po příjmu potravy ústy a v okamžiku, kdy se dostane do střeva, způsobí potrava uvolnění střevních hormonů nazývaných inkretiny. Tyto střevní hormony mají za úkol udržení určité rovnováhy krevního cukru tedy glykémie, a to tím, že zvýší vyplavování inzulinu ze slinivky břišní. Inzulin potřebujeme ke zpracování potravou přijatých cukrů.

Tyto střevní hormony nazývané inkretiny jsou za normálního stavu v krátké době vyřazeny z akce právě enzymy zvanými DPP- 4. Nové léky fungují tak, že zablokují tyto enzymy DPP- 4 a tak prodlouží a zvýší účinek střevních hormonů inkretinů, a tedy i inzulinu, který potřebuje tělo ke zpracování cukrů.

V současnosti je v léčbě registrováno pět „DPP-4 inhibitorů“ samotných. Všechny inhibitory DPP-4 zlepšují kompenzaci diabetu, snižují hladinu cukru v krvi hlavně po jídle a příznivě působí na hladinu glykovaného hemoglobinu.

Ve snaze dovědět se co nejvíce o této skupině, bylo provedeno mnoho klinických studií, které porovnávaly klady a zápory oproti ostatním lékům na diabetes. Nespornou výhodou této skupiny je, že se vyznačují účinností, bezpečností, možností využití u většiny pacientů, nezpůsobují hypoglykémie (nepříjemné snížení hladiny krevního cukru pod normu), nepůsobí na tělesnou hmotnost oproti některým lékům na cukrovku, které zvyšují hmotnost pacienta.