Ikona: Marjane Satrapi

Jen málo kdo zažilo to, co ona. A jen málo kdo by to dokázalo zpracovat právě takovým způsobem jako Marjane. Marjane je moderní a pokroková ženou, která si tuto charakteristiku zaslouží zejména proto, že si to vážně musela vybojovat.

Narodila se totiž v zemi, která to nemá v posledních letech zrovna jednoduché: v Iránu, v jeho hlavním městě Teherán. Marjanino dospívání nebylo zrovna růžové, protože jí rodiče v pokusu o záchranu poslali ve 14 letech do Vídně. Tam doufali, že jejich dcera najde nový, lepší život, než ten, co na ní čekal v revolucí zmítaném Iránu.

Jenomže, opak byl pravdou, a Marjane se po 4 letech studií ráda vracela domů. Chodila v Teheránu na vysokou, a snažila se tu dobře žít. Ale kvůli válce a tamnímu režimu nakonec emigrovala do Francie.

Díky tomu dnes svět ví o krásné spisovatelce, která zpracovala všechna pro nás tolik cizí témata do dokonalého komiksu Persepolis. Kdo ho ještě nečetl, může tento skvělý příběh vidět jako stejnojmenný film, za který autorka dostala společně s režisérem cenu v Cannes.

Šlo jí o život, ztratila svůj domov, a přes to všechno si zanechala šarm, optimismus, vtip i originalitu.  Její styl alá 60. léta, tedy rudá rtěnka i nehty, ale zároveň decentní kostýmek, nebo černé šaty s doplňky, z ní dělá velkou dámu, která se může rovnat i Catherine Deneuve (ta namluvila jednu z postav ve filmu Persepolis).