Ikona: Iris Apfel

Někdy se tomu říká nemoc, když doma člověk nashromáždí za život tolik krámů, že mu oknem na dvůr vytékají kalhoty i obrazy. Tedy pokud jsou to kalhoty z charity. Pokud se jedná o kalhoty od Dior nebo Ungaro, jde o zcela jiný případ! Možná se s ním potýká skoro 90 letá dáma a všechny ty krámy vytékají z muzea módy a stylu. Ano, je to Iris Apfel.

Kdo někdy potkal na ulici osobu, která na sobě měla něco, co připomínalo obsah hračkářství, nebo psacích potřeb? Nebo někoho v takových extrémně uměleckých brýlích? Možná to byla Iris sama nebo někdo, kdo se její osobou nechal inspirovat. Tahle dáma je úkaz. Narodila se jako jediné dítě rodičům, kteří se pohybovali v odvětví módy a designu odjakživa.

Prý naposledy, kdy nevěděla co si vzít na sebe, bylo v 8 letech a od 12 let si sama vybírala šaty. Její originalita se jí jistě vyplatila při studiu dějin umění na univerzitě a při výběru manžela, se kterým strávila 62 let společného života a procestovala celý svět, přičemž shromažďovala a hledala další vzácné kousky do své sbírky.

Iris se živí a živila jako dekoratérka, návrhářka i jako sběratelka umění a vůbec všeho. Ovlivnila několik generací návrhářů. Za svůj vzor ji považuje třeba Marc Jacobs, možná i proto, že Iris razí názor, který zní takto:

„Zajímavého člověka ze sebe musíte udělat a neustále na sobě v tomto směru pracovat. Protože pokud ustrnete jen na tom, že vaše tvář a vůbec vy sami, jste prostě jen hezcí a milí, nikdy se ve svém stylu nikam neposunete. Musíte překračovat hranice, protože pokud vám není v něčem dáno, musíte to najít jinde a vyplnit tu mezeru.“

Na tom Iris pracuje celý život a rozhodně i evidentně se jí to vyplácí. Ve svých 88 letech vypadá dokonale, asi právě proto, že překonala nevýhody stáří a našla něco, čím onu nemilou věc zatlačí do kouta. Vypadá to, že zvítězila, i když je jasné, že ne na vždy.

Ale stejně tak je jasné, že její sbírky obrazů, kvanta bot i oblečení a vzácných modelů, její rukou napsané knihy a práce v jejím oboru budou žít věčně. I když, kdo ví? Třeba Iris přišla na recept k elixíru mládí! Ano, rozhodně se válí někde u ní doma, teď jde o to, kdo a kdy ho najde.