Ikona: Adina Mandlová

Možná to bylo tím, že jí hned od mala všichni rovnou vykali. Nebo to bylo jejím jménem. Každopádně Adina se do pamětí nejen Čechů zapsala jako opravdová módní ikona.

Aby ne, když své mládí strávila na internátu ve francouzském stylu, kde se určitě naučila nejenom vařit. Díky jejímu šarmu a kráse se plnily filmové sály k prasknutí, nejeden režisér se zakoukal do jejích uhrančivých tmavohnědých očí.

Jenomže Adina to neměla zrovna moc jednoduché. Prošla si řadou nevyvedených vztahů s velmi slavnými a mocnými muži (jeden příklad za všechny je Hugo Haas), obviněním ze spolčení s nacisty, útěkem do zahraničí i několika manželstvími a rozvody. Završila to sňatkem s homosexuálním módním návrhářem, s kterým už to naštěstí klapalo až do konce.

Nicméně to, co diváci vidí na plátně, je vždy dokonalá žena s vrozenou elegancí. Všichni si vybavují její úžasné nalepovací řasy, klenuté obočí, rudou rtěnku, kožich a bílé rukavičky. Vše bylo tak elegantní, podtržené nadčasovostí té doby.

Společně s tehdy nejslavnějším milovníkem Oldřichem Novým byli nedílnou součástí každého velkého večírku v Praze. Psalo se o ní, tak jako se dnes píše o zahraničních celebritách, její jméno se objevovalo v předních titulcích společenských rubrik. Udávala módní směr a trend.

V dnešní době se naše nová česká módní star ne a ne objevit. Tak je alespoň na co vzpomínat! Adina Mandlová je nevyčerpatelná inspirace pro módu dneška, zítřka i minulosti.