Holly Woodová a mnohovrstevný minimalismus

V centru současného umění DOX se konala přehlídka kolekce Denisy Nové na jaro/léto 2014. Akce byla takovým předkrmem nadcházejícího Mercedes Benz Prague Fashion Weekend. 

Nová představila sofistikované oděvy v základních barvách. Dalo by se říci, že dává přednost ‚zralým‘ tónům nebo dobře zná svoji klientelu. Ač předváděny holčičkami, model po modelu odkazoval na úspěšnou dospělou ženu, která má vkus, ale nepotřebuje být tolik vidět.

Ráda splývá a cítí se pohodlně. Nejvíc daring byly střevíce v nepříjemně brčálově zelené s úzkou špičkou a potom masky natištěné podle návrhu Heleny Lukášové v tuzemsku oblíbenou 3D technikou.

Trend masek se tu zatím neobjevil, přitom ho se svojí zimní haute couture kolekcí značka Maison Martin Margiela představila už v roce 2012. Kanye West si pak objednal novou řadu, ve které loni odehrál v podstatě celé americké turné Yeezus.

Nová ale navrhla i další doplňky – ve spolupráci s Koželužnou Josefa Strnada vznikly dokonalé hladké kabelky, které bych klidně pojmenovala sausage dog, když už je baguette zabraná. Trošku klopýtavý název kolekce Mnohovrstevný minimalismus nakonec klidně podepíšu, stejně jako odvážný výběr hudebního doprovodu.

Ke štíhlým dívkám s krásnými vlasy procházejícím mezi diváky v béžové zahrála skupina Please the Trees. Muzikanti, kteří se nedávno vrátili z amerického turné nablýskané fashion crowd nedali nic zadarmo. Jejich hudba je prostě neučesaná, nalehává, hlasitá, ale zároveň dokonale precizní a silná.

Ačkoliv se všichni tvářili překvapeně, není to poprvé, co Please the Trees ozvučili přehlídku Denisy Nové. Hráli k ní již před šesti lety. Synergie hudby a módy byla dokonalá – bubeník Sváča na nejprovokativnější modely později vzpomínal bez zaváhání. To když si modelka vyšla do půl těla nahá, jen s ‚jezevčíkem‘ před ňadry.

Akce se zúčastnili blogeři, umělci, manažeři, milionáři, modelky a jejich manželé. Módní redaktory i fotografy stejně nejvíc zajímala přísná Simona Krainová. Co do zájmu objektivů jí na patičky u vchodu už lehce po osmé, kdy měla přehlídka oficiálně začít, šlapala rovněž blond a mladší jmenovkyně – Simona Dvořáková.

Neúspěšná kandidátka na Českou Miss se cukrovala s fotografy, zatímco její přítel Mladej Topolánek na ni trpělivě čekal s bublinkami v ruce. Do tiskové zprávy se ale nakonec nevešla – Simona je prostě jenom jedna. V první řadě nechyběla elegantní múza Jana Plodková, vzadu naopak postávala magistra Jana Doležalová.

Ještě stojí za to představit španělského hosta Ernesta Naranju. Student druhého ročníku londýnské Central St Martins české publikum nijak zvlášť neuchvátil. Mladý návrhář prý chtěl původně studovat architekturu a v jeho modelech se tato inspirace určitě odráží. Přitom Naranja po DOXu pobíhal – v naprostém kontrastu k latexu na mole – v tradičním lněném pruhovaném kompletu, ve kterém jakoby právě vyšel z mešity.