Holly Woodová a kterak Občan K na London Fashion Week přišel

Sezóna fashion weeků skončila, a tak si lze zrekapitulovat, co podzim/zima 2013 vlastně přinese. Kromě toho, že in bude vše oversized se svět módy lehce otřásl událostí ve front row.

Šéfredaktorka amerického módního magazínu Vogue Anna Wintour totiž na londýnském týdnu módy sundala černé brýle a odešla z právě probíhající přehlídky! Ale proč? Kvůli šatům to určitě nebylo – jen málo modelů ji za 20 let v branži vzruší (ať tak či tak) natolik, aby jakkoliv pohnula brvou. Údajně Annu naprosto uhranul jeden český muž!

Prý si ho všimla už před hlavním stanem LFW, kterak se procházel s nádhernou brunetkou zavěšenou v rámě. Anna ji dokázala snadno a rychle identifikovat díky fotoaparátu svého speciálního iPhonu 5K (Siri nahradil Karl Lagerfeld) a hotline na úpornou studnici vší moudrosti Gwyneth Paltrow, které zasvěcení přezdívají „Scotland Yard 1. třídy“.

Jednalo se o modelku českého původu Olo. Také zjistila, že Olo není jen obyčejná modelka, ale kromě jiného i kreativní ředitelka Prague Fashion Weekendu.

O dotyčném se londýnským zvědům nepodařilo zjistit nic. Pokaždé, když nahráli jeho obrázek z telefonu do databáze a čekali, až jim počítač vyplivne shodu, objevila se fotografie postavy v bílém kostýmu, který zakrýval celé tělo i s obličejem.

Potom přišel na přehlídku ještě později než madame Wintour. Netušila, že čeští muži takoví bývají, protože stále nepochopili, že v 5 minutách prostě nejde stihnout se vzbudit, vstát, umýt, nasnídat, zkontrolovat fotbal.cz a odejít patřičně oblečen z domu. A tak to vzala jako výzvu, přetahování o moc, power game.

Nejprve sundala svoje na míru vyrobené Chanel brýle, aby si toho svůdného provinilce s postaveným knírem dobře prohlédla. Cara Delevingne hrůzou zakopla. Wintour – s očima přísně zabodnutýma do ležérního kostkovaného saka rychle pohybujícího se řadami – se nečekaně narovnala, pevně uchopila svoji Proenza Schouler kabelku ze sezóny jaro/léto 2016, prekročila ze země se sbírající Caru a odešla prostředkem mola.

Z páté řady se ozvalo zaštkání. Anny šokovaná asistentka věděla, že už nemá šanci své nadřízené otevřít dveře a tudíž ji čeká týdenní cesta do New Yorku lodí a následně výpověď oznámená žlutým post-item nalepeným na sklizeném pracovním stole.

Anna si otevřela sama, a protože v lásce a válce se může opravdu všechno, promluvila k obyčejnému smrtelníkovi v nemačkavém obleku z céáčka a cosi mu pošeptala. Nebohý bodyguard zvednul vlhnoucí oči vsloup a s tichou otázkou proč já pomalu vykročil směrem k nic netušícímu muži s plnovousem a patkou.

Všichni ho sledovali a on to věděl. Bohužel trpěl chorobnou stydlivostí a tak na něj návštěvníci LFW 2013 vzpomínají jako na toho nejčervenějšího člověka, kterého kdy viděli. „Měl červené i dlaně,“ budou svým vnoučatům vyprávět fashion pamětníci.

Muži v kostkovaném saku ty chvilky potom připadaly jako špatný sen, který ale dobře zná. „Déjà vu,“ říkával pak svým posluchačům zamyšleně. Smýkán mezi naleštěnými Prada polobotkami a jehlami Dior vykřiknul, že povaha povolání vyhazovače se mu hnusí, ale protože se na přehlídku opravdu těšil, ze zkušenosti přidal trochu hlasitější „OBČANKU MÁM!“

„Ukaž!“ Vyrval mu bodyguard peněženku z ruky a vyprovodil ho před těžké dveře Somerset House. Venku svítilo slunce, ale nehřálo.

U zadního vchodu netrpělivě čekala Anna Wintour zachumlaná do vintage kabátu z kdysi mladého soba. Byla vdaná, měla děti a pokud by si chtěla začít románek s někým, jehož jméno nezná ani Gwyneth Paltrow, tak určitě tajně.

„Tady to máte, madame,“ podal jí vyhazovač lehce ošoupanou prkenici. Rychle ji otevřela a na zem vypadl stoh dokladů. Dřepla si a začala se jimi prohrabovat. Všechny byly zelené a všechny měly na sobě fotku jejího vyvoleného. „Obsan Key, Dejvid Houns, Rouman Tyk,“ četla pomalu a do očí se jí nahrnuly slzy.

Zvyklá řešit opravdové kalamity jako starý odstín ombré na titulce Vogue, si pomalu a s láskou pohladila vyfoukané mikádo, otřela vlhkou tvář, vytáhla svůj iPhone a znovu si nechala Karla přečíst poslední esemesky od Gwyneth. Pak zalovila v Proenze a na žlutý lepící papírek napsala vzkaz.

Rozklepaný a stále výrazně rudý člen ochranky ho až příliš servilně převzal a zmizel v kamenné budově. O chvíli později už jej držela vyděšená Olo, která se ve svém oversized kabátu z poslední pánské kolekce Jakuba Polanky snažila ztratit před pozorujícími zvědavci, ale neodvážila se – jako ostatně nikdo – odejít a dál čekala na židličce povinných 30 minut v případě, že se Anně chtělo jenom na malou.

„Napište mi sem jeho pravé jméno a já přijedu na váš Prague Fashion Weekend,“ přeložila Olo z kanárkového post-itu, který si později nechala zarámovat.