Helle Helle: Tohle jsem měla napsat v přítomném čase

Knihu od rafinované dánské autorky, která přivádí čtenáře do svého mikrovesmíru náznaků, ze kterého si mohou utkat příběh vlastní, vydává nakladatelství Paseka za 248 Kč. Helle Helle také před pár dny osobně představila knihu čtenářům v Praze.

Říká se, že od té doby, co máme smartphony, čteme výrazně méně papírové knihy. Kdo má problém udržet pozornost a nechce se mu prokousávat objemnými bichlemi, je pro něj dílo Helle Helle jako stvořené.

Líbit se také bude depresivním teenagerům a každému, kdo má problém občas vstát ráno z postele jako falešná studentka literatury Dorte. Bydlí sama v domku naproti malému nádraží, rodičům tvrdí, že studuje literaturu v Kodani, ale pravda je úplně jiná. Dorte neví, co se životem, a tak píše o svém příteli a dalších prchavých zážitcích, místo spaní poslouchá vlaky a její texty jsou plné situací, které jsou sice smutné, ale budete se jim smát.

I když jsou kapitoly velmi krátké, Dorte čtenáři brzy přiroste k srdci. Až dojde k té poslední, nebude se chtít s novou kamarádkou z Dánska rozloučit.

Helle Helle se narodila v roce 1965 a za tu dobu stihla napsat šest románů a tři svazky kratších próz. V českém překladu byla představena povídkovou sbírkou Zbytky a romány Představa o nekomplikovaném životě s mužem, Ženy bez mužů, Na dně a Jestli chceš.

O vztazích Helle Helle píše způsobem, který omračuje. Člověk si čte příběhy dvojic a doufá, že takhle rozhodně nedopadne. Neodehrávají se tu žádná dramata, nevěry nebo hysterické scény, ale únava materiálu z všedního dne. Právě ta tíha obyčejné nefunkčnosti zmáhá i její hrdinku Dorte, stejně jako spoustu z nás.