Gumáky jsou do bahna!!!

Přiznávám, že když jsem poprvé viděla barevné, kytičkované, osrdíčkované a jinak rozjásané gumáky, byla jsem nadšená. Přeci jen, gumáky se občas hodí. Jenže to jsem ještě netušila, že gumáky vtrhnou do ulic měst, na večírky, nebo že v nich dokonce potkám těžce vystajlovanou pipinku uprostřed žhavého srpna na letišti u odletů směr Egypt. 

Gumáky nejsou boty do města! Gumáky nejsou boty! Gumáky jsou ochrannou pomůckou! Gumáky nejsou boty na běžné nošení, ani když jsou značkové, vyladěné s ostatním oblečením, prostě nikdy! S jedinou výjimkou, a to je povodeň!

Výroba, prodej a užívání gumáků na podpatku by mělo být trestným činem s nepodmíněným trestem!

Baví mně barevné gumáky, když jsou obuté adekvátně situaci – tedy na letní festivaly na loukách po dešti. Na běhání po zahradě kolem domu – před deštěm, při dešti nebo po něm. Na procházky kolem řeky, kde je bahno. Ale jinak – nikdy a nikam!

Mimochodem – gumáky nejsou šité jako boty. Noha v nich trpí, nemá oporu, nehledě na tom, že v teplu se nepřiměřeně potí a v zimě prostě mrzne. 

Ano, taky mám gumáky. Růžové s barevnými kruhy. Ale nosím je opravdu jen tam, kam se nosit mají. 

A pro opravdové blondýny ještě oficiální definice: Gumovky, gumáky, holínky – obuv zakrývající holeně nohou. Nejčastější se tak nazývá speciální druh gumové ochranné obuvi, která je primárně určena k ochraně před vodou a bahnem. Ochrana je tvořena gumovou vrstvou, která se nachází na povrchu bot a jež má zamezit pronikání vody a dalších látek.