Gore-tex obuv

Gore-tex patří mezi obchodní značku, která v podstatě označuje laminovaný materiál na výrobu oblečení a obuvi. Charakteristická je odolnost vůči špatnému počasí, což je vítáno především u milovníků outdoorových sportů.

Tento membránový materiál se skládá ze dvou případně tří vrstev (povrchová, prostřední a dotyková). Je nenahraditelný jednak pro obuv, protože obsahuje vysoký počet pórů na cm2.

Nejlepší vlastností tohoto materiálu a koneckonců celé Gore-texové obuvi či oblečení je, že póry (které materiál obsahuje) jsou menší než molekuly vody a větší než molekuly vodní páry. Z tohoto vyplývá jeho voděodolnost a prodyšnost.

Další překážkou pro vodu je i povrchová úprava, na níž se vytvářejí kapky stékající po obuvi dolů. Větruodolnost je další nepřekonatelnou vlastností. Platí, že čím silnější je vítr, tím je vrstva odolnější.

Od doby uvedení na trh se Gore-tex rozšířil o pár nových poddruhů v závislosti na druhu sportu a jeho podmínkách. Gore-tex Pro Shell je dnešním hitem a také v blízké budoucnosti bude patřit mezi nejvyužívanější materiál na výrobu obuvi do nepříznivých podmínek.

Využití této obuvi se těší motorkáři, lovci, trpěliví golfisté, odvážní horolezci, sportovci, kteří jsou doma ve vodě a výjimkou nejsou ani zimní sportovci.