Fenomén Dumpster diving aneb gurmánství z popelnice

Z celkové světové produkce potravin se nedostane na talíře asi třetina. Kdyby se všechno jídlo, které se vyhodí jen v České republice, naložilo do náklaďáků, vznikla by kolona 30 000 aut vedoucí z Prahy až do Bratislavy. A jen potraviny vyhozené v Evropské unii (ročně je to 90 milionů tun jídla) by nakrmily všechny hladovějící po celém světě. Dvakrát.

Zjednodušeně to můžeme svést na řetězce, které úplně vědomě objednávají víc potravin, než kolik dokážou prodat. Stejnou mírou se o plýtvání jídlem ale zasazují i spotřebitelé. Regály plné zboží jsou opticky lákavější, takže řetězce radši nadobjednají, aby náhodou něco nechybělo. Jak má zboží trochu porušený obal nebo se blíží doba jeho expirace, už si ho nikdo nekoupí.

Co s tím dělat na našem mikro levelu? Nemůže být přece těžké žít trochu hospodárněji. Jasně, nakupovat sezónní a lokální potraviny a netoužit po melounech v zimě. Jemnější nátury můžou oslovit babičku, která poradí, jak dlouhodobě skladovat potraviny. Třeba jablky, která naši prarodiče dokázali uchovat zabalená do novin ve sklepě celý rok, plýtváme tolik, že 40 % z nich se nikdy nesní.

Dalším fíglem je naplánovat si přibližný jídelníček a nákupy na několik dní nebo týdnů dopředu. Je ale ještě jiná varianta: nasadit rukavice, kapuci, vzít baterku a pod rouškou noci se vydat do ostře střežených kontejnerů za obchoďákem!

Kdo má chuť si dumpster diving vyzkoušet na vlastní kůži, nemělo by mu uniknout Devatero dumpster divera, které zahrnuje nejlepší rady pro začátečníky i pokročilé:

  • Znát zákon: jakýkoli vyhozený odpad do kontejneru se stává majetkem města, takže vybírání kontejnerů je bráno jako krádež.
  • Na první na lup jsou vhodné nejbližší obchoďáky. Na tomhle průzkumu člověk zjistí, jaké kontejnery jsou zamčené, nebo dokonce hlídané, pod kamerou, a nebo v ideálním případě volně přístupné.
  • Udělat si dumpster diving kalendář – dny, hodiny, místa a úlovky, které se podaří ukořistit, a podle potřeb si návštěvy v kontejneru plánovat.
  • Stát se členem některé z dumpster diving skupin, kterých je na internetu celá řada.
  • Dress code: rukavice (nejlepší jsou ty jednorázové latexové, které nenavlhnou) a staré oblečení s dlouhými rukávy. Žádné hodinky, náušnice, brýle a přívěšky. Hodí se i čelovka, protože pak má člověk volné obě ruce. Tašky na potraviny s sebou!
  • Zůstat nezpozorován. Je lepší chvilku počkat, než se nechat nachytat.
  • Brát jen to, co skutečně potřebuji a spotřebuji. Třeba je v okolí víc diverů, kterým se také něco bude hodit.
  • Uklízet po sobě. Všechno vrátit na své místo a uklidit po sobě nepořádek. Zaprvé zaměstnanci obchodu nebudou mít podezření a zadruhé, i kdyby měli, nebude mít dumpster divingu ostudu.
  • Lepší než přeplněný kontejner až po okraje, ve kterém už mohou odpadky být několik dní, jsou poloprázdné konťáky.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang