FaceApp: Proč toužíme vidět své staré já

Během několika dnů skoro všichni zestárli o pár desítek let. Alespoň virtuálně. Díky aplikaci FaceApp, která umožňuje změnit barvu vlasů, přidá brýle, vousy nebo vytvoří důchodcovskou podobu.

Svým prošedivělým selfiem se pochlubili nejen chroničtí sdíleči internetových mouder a nejrůznějších soutěží, ale také celebrity. Od Leoše Mareše, Chiaru Ferragni, Drakea, Jareda Leta a spousty dalších.

FaceApp je na trhu přitom od roku 2017, jen teď zažívá vlnu popularity. Za aplikací stojí společnost Wireless Lab se sídlem v Sankt-Petěrburgu.

Ačkoliv vypadá celá záležitost nevinně, může využívat naše fotografie a jména neomezeně dlouho. Aplikaci si stáhlo 80 miliónů uživatelů z celého světa, ale Wireless Lab tvrdí, že údaje svých uživatelů do 48 hodin smaže. Lze tak požádat také přes aplikaci samotnou.

Americký senátor Chuck Schumer žádá, aby zacházení s daty u FaceApp prozkoumalo FBI, ale pak by měl o totéž požádat také v kauze Instagramu a Facebooku.

Mimo otázky o kyber(ne)nebezpečnosti FaceApp vzbuzuje další emoce: všichni jsou zvědaví, jak budeme vypadat ve stáří. Děsí nás to, a zároveň, pokud máme možnost, chceme se podívat.

Je to jako stroj času, odkud se lze vrátit stále mladí a krásní, s vypnutými očními víčky a neviditelnými nosoretními rýhami. Navíc budoucnost na fotce, kde jsme zestárli, není, nevíme nic o svém dalším osudu.

Co je ale na FaceApp nejzajímavější: kdo aplikaci použil, pravděpodobně ho překvapilo, nakolik je podobníýněkomu z rodiny. Možná díky takové hlouposti pak člověk má pro dotyčného příbuzného větší pochopení a vnímá vzájemnou sounáležitost.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang