Dýňové risotto se šalvějí

Pravé italské risotto se od té české podoby diametrálně liší. Vyznačuje se jemnou chutí a lahodnou smetanovou konzistencí. Chutná výborně samotné, ale dá se s ním i skvěle experimentovat – co takhle přidat špenát, rajčata nebo třeba houby? A jak na perfektní dýňové risotto se šalvějí?

Všichni ze školní jídelny známe srbské rizoto z mletého masa, z domova zase srbské rizoto z vepřové konzervy. S tradičním italským risottem toho však má společného jen pramálo. To se neobejde bez suchého bílého vína, sýru Parmigiano Reggiano a hlavně bez rýže arborio, která se prodává v prodejnách s italskými potravinami, ale i v běžných supermarketech.

Obzvlášť chutné je dýňové risotto se šalvějí. Jedná se o oblíbený podzimní recept, kdy je úroda dýní bohatá a člověk často už ani neví, co si s ní počít. Tak proč zůstávat jen u dýňové krémové polévky, podzimních salátů s dýní a dýňového hummusu?

Příprava dýňového pyré

Připravíme si dýňové pyré. Do většího hrnce dáme vodu, přidáme špetku soli a přivedeme k varu. Mezitím zpracujeme dýni. Rozřízneme na půl, lžící vydlabeme semínka uprostřed a nakrájíme na větší kostky. Škrabkou nebo nožem oloupeme kůru. Pokud máme dýni Hokkaido, tak loupat nemusíme, slupka změkne sama při vaření.

Hodíme do vody a vaříme asi 20 minut, dokud není dýně úplně měkká. Kdo nemá vývar, může k vařící se dýni přihodit oloupanou cibuli, bobkový list, sůl, pepř a snítky šalvěje, aby pak vodu mohl použít při přípravě risotta. 

Když je dýně uvařená do měkka, scedíme vodu (nevyléváme), a přesuneme do nějaké vhodné nádoby k mixování. Přilijeme trochu vody a mixujeme do hladka. Komu se pyré bude zdát moc husté, může přilít trochu vody a rozředit ho. Lze skladovat v lednici 3 až 4 dny.

Příprava dýňového risotta

A teď příprava samotného risotta. Vývar nebo tekutinu, kterou budeme používat, nalijeme do hrnce a přivedeme k varu. Stáhneme plamen a necháme pobublávat. Víno zvlášť ohřejeme. Je důležité mít všechny tekutiny horké, protože to napomáhá rychlejšímu uvolnění škrobů, a risotto bude potom krémovější

Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno tak, aby jednotlivé kousky byly velké asi jako zrnka rýže. V hluboké pánvi s velkým průměrem na mírném plamenu rozpustíme 40g másla. Přihodíme cibuli a potíme na mírném plamenu asi 5 minut, dokud nezesklovatí. Neměla by vůbec zhnědnout!

Přihodíme rýži a vymačkaný česnek, a opékáme rýži tak, aby nehnědla, ale zprůhledněla. Cílem je obalit v tuku každé zrnko, které pak vytvoří ochranný film na povrchu. Přilijeme naráz horké víno a zvýšíme plamen. Stále mícháme, dokud se téměř všechno víno nevypaří

Přidáme dýňové pyré a jednu naběračku horkého vývaru. Pořádně zamícháme a upravíme plamen tak, aby risotto stále pobublávalo. Jakmile se většina tekutiny odpaří a na dně pánve bude možné udělat vařečkou cestičku, přilijeme další naběračku vývaru.

Risotto stále mícháme a kontrolujeme stav tekutin. Jakmile se většina tekutiny odpaří, můžeme přidat další naběračku horkého vývaru. Tenhle postup opakujeme, dokud nepřidáme asi 1 litr vývaru. Po cca 12 minutách vaření by mělo být risotto hotové. Ochutnáme, a pokud je rýže stále tvrdá, přilijeme další horkou tekutinu.

Až bude rýže uvařená, odstavíme z plotny. Přihodíme 100 g másla pokrájeného na kostky a nastrouhaný parmezán. Lehce promícháme, přiklopíme a necháme asi 2 minuty odpočívat, aby se vše rozpustilo. Odklopíme a pořádně zamícháme. Ochutnáme a případně přidáme sůl a čerstvě mletý pepř.

Pokud se nám zdá risotto moc husté, je možné ho rozředit trochou horkého vývaru do požadované konzistence. Na pánvi můžeme ještě rozpustit máslo a opéct na něm lístky šalvěje. Z těch se za chviličku stanou křupavé chipsy, které se k dýňovému risottu skvěle hodí. Těmi pokrm dozdobíme a můžeme přidat i plátky parmezánu.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang