Divný Terry Richardson

Terry Richardson je legenda. Pro jedny úchyl, pro druhé nejinspirativnější osobnost módní fotografie. Proč vzbuzuje tenhle proplešatělý chlápek takové emoce?

Je hrozně divný. To je asi to první, co člověka napadne, když se podívá na něj i na jeho fotografie. Říká se o něm (a počet žalob, které na něj přišly, to zřejmě potvrzují), že některé modelky mučí při focení tak, že se rozpláčou. Pokud netrýzní nezletilé dívky, tak je „alespoň“ sexuálně obtěžuje či uráží.

Ale stejně fronta do jeho ateliéru se stejně stojí až za roh. Protože, koho Terry nevyfotil, jakoby nebyl! Stejného názoru byl i americký prezident Barack Obama, který se Richardsonovou Yashicou T4 nechal také zvěčnit.

Čím jsou jeho fotografie tak specifické? Svou hravostí, drzostí a způsobem, který i tu největší celebritu odhalí. Techniku focení ze 70. a 80. let odkoukal Terry od svého otce, známého fotografa Boba Richardsona, který si liboval v drogách a pak skončil jako duševně nemocný.

Terry tedy brzo odešel ze svého neutěšeného domova a začal pracovat jako asistent módních fotografů. Jeho talent byl očividný, rychle se o něm začalo mluvit v hollywoodských kuloárech. Obrýlený Richardson historky o své osobě rád přiživoval: jako naprostý skandál zapůsobila jeho fotografie s herečkou Juliette Lewis, na které společně souloží ve stoje.

Šéfredaktoři amerických časopisů ale nejsou usedlí jako ty čeští, proto nechali beskrupulózního Terryho fotit obálky Harper’s Bazaar i Vogue. Kampaně pro Marca Jacobse, Toma Forda, Jimmy Choo i Mango.

Oblíbené jsou Richardsonovy fotky Jamese Franca, Lady Gagy nebo Anny Paquin, protože svou vitálností působí jako protiklad k pompéznosti fotografů typu Annie Leibovitz. Je jakousi alternativou od nablýskaného, ale velmi sterilního světa. Hranice své hravosti s Terrym si tedy chce logicky vyzkoušet skoro každá hvězda. Jen si u toho musí hlídat nervy a čest.