Divné šperky pro neslušné holky

Minimon je poněkud zvláštní eshop s poněkud zvláštními šperky, doplňky a jinými různostmi. Je dost jiný, než jakékoliv běžné eshopy se serepatičkami pro holky. Kosočtverců s čárkou v něm totiž najdete víc, než na zdi podchodu u průměrně frekventovaného nádraží v menším městě.

A za slovník, který najdete v sekci „Žůžo nápisy“ by se nemusel stydět ani recidivista po pátém pobytu v nápravném zařízení. Už na první pohled je ale ta snaha odlišit se a šokovat poněkud úporná.

I když se v eshopu dá koupit i pár doplňků, které by mohly za určitých velmi specifických okolností vypadat zajímavě, převažují výtvory takové, jaké si na krk, do ucha, na prst nebo na klíče pověsí asi málokdo.

Autorky Mon a Pe, jak si říkají, mají kromě zvláštního vztahu ke kosočtvercům zřejmě i značně vyhraněný vztah ke zvířátkům, která právě vylučují nebo se páří, a k drsným nápisům. Kadící a jiná zvířátka nabízí Minimon hned v několika podobách. Mohou mít podobu přívěsku, prstenu, klíčenky, prostě můžete mít Alíka, poníka nebo souložící prasátka úplně všude a ve všech barvách.

Dovedu si představit, že šperk s poetickým názvem „Alík, co má u zadku balík“ věnuju sousedovi, co po svém psovi nikdy neuklidil hromádku z chodníku. Ale jinak marně přemýšlím o tom, kde jinde než na nějaké hodně pochybné party, by takové šperky našly alespoň mírně patřičné uplatnění.

Minimon vytváří i kousky, které by snad nenašly pochopení ani na té pochybné party hluboko po půlnoci. Tyhle kousky mají zásadně kosočtvercový tvar s otvorem uprostřed. Autorky jim říkají Paula. Paula může být chlupatá, indiánská nebo česká (to je ta v barvě trikolóry a lehce uráží mou národní hrdost), může být z plexiskla nebo ověšená cancourky kůže. Některé Pauly od Minimon mají kníry, jiné zdobí blesky nebo parohy. Paula je prostě velké téma Minimon.

Aby si ani pánové nepřišli ochuzení, myslely autorky i na ně a vyrobily náušnice nazvané Lulínci. Koupit se dají v perleťově růžové barvě. 

A pro ty, kterým i tohle přijde jako slabý odvar, má Minimon speciální nápisovou kolekci pod názvem „Žůžo nápis“. 

Myslím, že neznám vůbec nikoho, kdo není v kómatu nebo nesvéprávný a dobrovolně by si pověsil na krk přívěsek s nápisem vulva. A jsem docela ráda, že nikoho takového neznám.

Možná jsem příliš konzervativní, možná jsem jen málo in a nerozumím autorskému šperku. A možná jen nerozumím tomu, proč někdo, kdo už si dá takovou práci a čas vyrobit takovéto „šperky“, nedělá kousky možná míň šokující, ale za to prodejné a možná i hezčí. Jenže ono je asi jednodušší vytvořit z plexiskla nápis Kokot než vymyslet opravdu zajímavý šperk…