Diabetici mají mít ještě nižší LDL cholesterol v krvi.

Je bohužel pravda, že většině diabetiků 2. typu se stane osudnou onemocnění srdce a cév, které vznikne na podkladě aterosklerózy – kornatění tepen. Diabetici jsou nejčastějšími pacienty koronárních jednotek, kam je přiveze záchranná služba po infarktu.

Prevencí těchto neslavných konců je nejen snaha o dosažení co nejlepších hodnot cukru v krvi, ale i ovlivňování dalších rizik jako je vysoký krevní tak a ano – také co největší snížení cholesterolu v krvi.

Vědci už dnes bezpečně vědí, že vysoké hladiny LDL („zlého“) cholesterolu poškozují cévy a následkem je infarkt nebo mozková mrtvice. Velké a dobře provedené klinické studie pak v poslední době ukázaly, že moderní a účinné léky dokážou snížit LDL cholesterol opravdu významně, na hodnoty, o kterých se dosud ani nesnilo.

A ukázaly se tím dvě zásadní věci:

1) takové snížení LDL cholesterolu (hluboko pod 1,8 mmol/l) stále ještě funguje – stále ještě snižuje srdečně-cévní riziko pacienta

2) takové masivní snížení LDL cholesterolu není nebezpečné, pacienta neohrožuje. Je tedy zřejmé, že naše tělo bylo odjakživa nastaveno spíše na nízký cholesterol v krvi. Odpověď nám ostatně poskytuje příroda sama: koncentrace LDL cholesterolu lidského novorozence se pohybuje kolem 1 a maximálně 2 mmol/l a nejbližší příbuzní, primáti, mají kolem 2 mmol/l.

Vyšší hodnoty jsou nacházeny teprve u domestikovaných zvířat, které měly zajištěn pravidelný přísun potravy a nemusely se o to přičinit lovem. Dodejme, že zdravý člověk by měl mít hodnoty LDL cholesterolu pod 3 mmol/l a platí, že pokud má nižší, tím lépe pro něj.

A jak jsou na tom diabetici? Diabetes 2. typu na základě různých (složitých) mechanismů v těle významně zvyšuje riziko, že diabetik dostane v nejbližších deseti letech srdečně-cévní příhodu. Lékaři proto nemocné s diabetem 2. typu  v naprosté většině řadí do kategorie tzv. vysokého nebo dokonce velmi vysokého srdečně-cévního rizika a podle toho k nim přistupují.

Jsou na ně o to více přísní co se týče kompenzace diabetu, krevního tlaku a cholesterolu v krvi. Samozřejmostí by měla být snaha zhubnout a nekouřit. Nejde o týrání pacientů, tato přísnost může doslova zachránit život. 

Letos v září vyšly dokumenty, které připravily dvě respektované evropské odborné společnosti pro lékaře – na základě těch nejlepších vědeckých a klinických důkazů v nich popisují, jak by měli lékaři při léčení svých nemocných postupovat.

Těmto dokumentům se říká „doporučení, doporučené postupy“ – nikdo nikomu nic nenařizuje, jen doporučuje postupy, které jsou v dnešní úrovni poznání považovány za ty nejlepší a nejprospěšnější pro pacienty. Lékař má stále dost prostoru pro vlastní zhodnocení situace a přihlédnutí k individuálním potřebám nemocných.

A tato doporučení jasně popsala, že pro diabetiky je nejlepší ta nejnižší hodnota LDL cholesterolu v krvi. Pacienti s diabetem by měli díky léčbě a úpravě životního stylu rozhodně snížit své výchozí hodnoty LDL cholesterolu o 50 %, a navíc se ještě dostat na jasně vymezené hodnoty: ti s vysokým rizikem pod 1,8 mmol/l a ti s velmi vysokým rizikem pod 1,4 mmol/l (připomeňme, že zdravý člověk bez rizik má dosáhnout pod 3 mmol/l).

Lékaři pro dosahování takto ambiciózních cílů léčebné prostředky mají. Ty ale nebudou fungovat bez spolupráce pacienta – každý diabetik 2. typu by si měl uvědomit, že se nehraje o nic menšího než o jeho zdravé srdce a mozek. Na infarkt i mrtvici se navíc dá i dnes zemřít.

Přežijete-li, mrtvice může mít vážné následky – ochrnutí částí těla, inkontinenci moči a stolice, poruchy řeči, deprese a další, infarkt zase může poškodit srdce natolik, že začne postupně selhávat. Pacienti se srdečním selháním končí s otoky, dušností, neschopností se hýbat, kvalita jejich života je nízká.

Dobrá rada tedy zní: užívejte léky podle doporučení lékaře (správné dávkování, správné denní doby, bez vynechávání) a choďte na pravidelné kontroly, aby bylo jasné, že váš cukr, cholesterol a tlak jsou v těch správných hodnotách. Pokud nejsou, mluvte o tom se svým lékařem a hledejte způsoby, jak to změnit (vyšší dávky léků, více pohybu, úprava stravy). 

Nekuřte, každý den ujděte aspoň 6000 kroků a ke každému dennímu jídlu si dejte zeleninu. Máslo nahraďte rostlinným tukem, na teplou kuchyni použijte řepkový olej, nejezte často smažené jídlo. Budete-li mít jakékoli obavy, nebojte se zeptat vašeho lékaře – špatná otázka je jen taková, která zůstane nevyřčena.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang