Croissant 7 days – Cream Brulée

Pochutnáte si ráno rádi na kávě a k tomu zakousnete croissant? Croissant 7 days má k tomu čerstvému z pekárny daleko. Co se skrývá pod jeho obalem?

Složení:

Pšeničná mouka. Náplň s karamelovou příchutí – rostlinné oleje, cukr, pitná voda, kukuřičný sirup, sušené odstředěné mléko, sušené vaječné žloutky, líh, emulgátory (estery mono- a diglyceridů mastných kyselin), regulátory kyselosti (kyselina citronová), aroma, konzervant (sorban draselný), cukr, stabilizátor (mono- a diglyceridů mastných kyselin), glukózo-fruktózový sirup, droždí, jedlá sůl, sojová mouka, konzervant (propionan vápenatý).

Co se skrývá pod obalem Croissant 7 days?

Nechme stranou běžné suroviny, jako je mouka, olej, voda, odstředěné mléko nebo sušené žlutky. Croissant 7 days skrývá mnoho dalších zajímavých sloučenin.

E471 – estery mono- a diglyceridů mastných kyselin se vyrábí z tuků živočišného nebo rostlinného původu a hojně se využívají v různém pečivu a cukrovinkách. Při vyšší spotřebě mohou zvyšovat hladinu cholesterolu, ale nejsou považovány za nebezpečné.

E330 – kyselina citrónová. Jde o bezpečnou přísadu, která se např. vyskytuje v citrusech. Nadměrné užívání ale může poškodit zubní sklovinu.

E202 – sorban draselný. Jde o konzervant, který zpomaluje růst plísní. Používá se v pečivu, při výrobě margarínů. Žádné nežádoucí účinky nejsou známy.

E282 – propionan vápenatý. Jde o konzervant, který se přidává do pečiva. Může způsobovat bolest břicha, hlavy a podrážděnost.

Glukózo-fruktózový sirup – nadměrná konzumace může způsobovat obezitu, nárůst kyseliny močové v těle (je příčinou dny). Fruktóza nestimuluje přirozené vytváření inzulinu.

Hodnocení:

Croissant 7 days má k dobrému křupavému croissantu z pekárny daleko. Pomineme-li nevábný vzhled i chuť, není ani příliš dobrý pro naše zdraví. Obsahuje glukózo-fruktózový sirup, který může podpořit obezitu a negativně ovlivnit tvorbu inzulínu v našem těle, což může být příčinou vzniku cukrovky. Pozor bychom si měli dát také na konzervant E282, který může být příčinou bolesti hlavy nebo břicha.