Co se mi to s ním děje? – Puberta kluci

Uvnitř penisu se nachází velké množství miniaturních komůrek. Stává se, že tyto komůrky se naplní větším množstvím krve. Penis při tom ztvrdne a napřímí se. Přitom se jeho délka zvětší ve srovnání s klidovým stavem, kdy volně visí dolů. Chlapci tomu říkají, že „se postaví“, nebo že „stojí“. Ale spisovný název pro tohle ztvrdnutí a napřímení je ztopoření penisu neboli erekce.

Při erekci penisu dochází oproti klidovému stavu (kdy penis volně visí dolů) k několika změnám:

  • penis je tvrdší
  • jeho délka se prodlouží
  • směřuje většinou dopředu nebo nahoru
  • někdy dojde i k částečnému nebo úplnému shrnutí předkožky za žalud 
erekce_1-8570142
erekce_2-9913191
erekce_3-1157602

V klidovém stavu visí penis volně dolů, je měkký a pružný. Při erekci se penis napřímí, prodlouží, ztvrdne a naroste jeho objem.

Během puberty se erekce u chlapců objevuje často, třeba i několikrát za den. Přitom erekce trvá různě dlouhou dobu a může mít různé příčiny. Někdy je to těsné spodní prádlo, jindy ji chlapec má proto, že dlouho sedí (třeba ve škole, ve vlaku nebo při jízdě na kole).

Při erekci penis směřuje dopředu nebo i mírně nahoru, takže když ji chlapec zrovna má, je to na něm i přes vrstvu oblečení trochu vidět.

Při erekci může penis směřovat buď vzhůru, nebo kolmo k tělu, nebo i mírně dolů. Většině chlapců či mužů směřuje penis při erekci kupředu nebo mírně vzhůru (tedy pod úhlem 0 až 90 °).

Erekce pod úhlem 95 ° a více (tedy směrem dolů) se vyskytuje přibližně u 25 % mužů a chlapců. Sklon penisu při erekci však zpravidla nemá vliv na schopnost pohlavního styku.

Přibližně u 55,5 % mužů a chlapců směřuje penis při erekci kupředu, u 29,1 % mírně doprava a u 12,8 % mírně doleva. U zbývajících 2,6 % je zakřivení vyšší než 20 °.

Zakřivení penisu, tj. jeho směřování do strany, je dáno způsobem jeho upevnění v těle. Kromě zakřivení existuje i tzv. zalomení penisu, jehož příčinou je deformace topořivých těles. K tomuto stavu však zpravidla dochází pouze v důsledku úrazu.

Mírné zakřivení penisu (tedy do 20 až 25 ° na tu či onu stranu) není třeba nijak řešit. Silnější zakřivení či dokonce zalomení penisu lze řešit hormonální léčbou.

Co se děje při erekci uvnitř těla?

Tělo penisu se totiž skládá z podélných topořivých těles (viz obrázek níže), která jsou tři. Horní stranu penisu tvoří dvě topořivá tělesa (nazývají se corpora cavernosa penis, na obrázku pod písmenem A a B).

Spodní stranu penisu tvoří jedno topořivé těleso (nazývá se corpus cavernosum urethrae, na obrázku pod písmenem C), kterým prochází močová trubice (urethra).

Při erekci se tato topořivá tělesa naplňují krví, a právě díky tomu se penis zvětšuje, prodlužuje a stává se pevnějším.

Uvnitř těla se nachází několik svalů, jejichž napínání a uvolňování způsobuje, že krev může do topořivých těles přitékat, nebo z nich naopak odtékat.

Když krev z topořivých těles odtéká zpět do těla, erekce ochabuje tak dlouho, až se penis opět vrátí do klidové polohy. U dospívajících chlapců se často stává, že erekce trvá velmi dlouho.

Vnitřní stavba penisu. V průřezu jsou vyznačena topořivá tělesa penisu (A, B) a topořivé těleso močové trubice (C).
Vnitřní stavba penisu. V průřezu jsou vyznačena topořivá tělesa penisu (A, B) a topořivé těleso močové trubice (C).

Erekce se dostavuje i ve spánku, hlavně brzy ráno před probuzením. Noční a ranní erekce je výsledkem složitého reflexu.

Ranní erekce většinou ochabuje brzy po prvním ranním vymočení. I když to někdy může dělat potíže, protože při erekci je močová trubice uvnitř penisu ze všech stran sevřená, takže močení je namáhavější, než když penis volně visí dolů.

V určitém věku je normální, že se ranní erekce dostavuje každodenně.
V určitém věku je normální, že se ranní erekce dostavuje každodenně.

Častá erekce v období dospívání je ale naprosto normální a svědčí o tom, že chlapec se vyvíjí zdravě. Pro většinu chlapců je ale problém, když se u nich erekce objeví v nevhodnou chvíli. Třeba když je kolem hodně lidí. V takovém případě se snaží erekci zakrýt, protože se bojí nežádoucích pohledů a posmívání.

Erekce může být způsobena různými mechanickými podněty a dostavit se může také při dlouhém sezení, třeba během jízdy ve vlaku.
Erekce může být způsobena různými mechanickými podněty a dostavit se může také při dlouhém sezení, třeba během jízdy ve vlaku.

Jak zamaskovat erekci v nesprávnou dobu na nesprávném místě?

Jednoduchý způsob, jak „zamaskovat“ erekci, je dát si obě ruce do kapes. Tím se celá přední část kalhot jaksi nadzdvihne, takže „vyboulené“ místo v rozkroku už není tak nápadné.

Nebo se dá přední část kalhot něčím zakrýt. Třeba novinami nebo nějakou částí oblečení. K tomu se dobře hodí například mikina nebo bunda.

Větším problémem může být erekce v plavkách. Někteří chlapci dávají přednost plážovým šortkám či plavkám s dlouhými a širokými nohavicemi, které sice dovedou erekci lépe zamaskovat, ale jsou nepohodlné pro plavání.

V přiléhavých plavkách bez nohaviček je plavání pohodlnější, ovšem erekce v nich je zřetelně viditelná a někdy se stává, že část penisu se do takových plavek už prostě nevejde.

V takovém případě nezbývá než se co nejrychleji vzdálit z dohledu ostatních lidí. Pokud to z nějakého důvodu není možné (například kvůli velké vzdálenosti od nejbližšího vhodného místa, kde by se chlapec mohl „schovat“), může být řešením poloha vleže na břiše nebo vsedě s nohama skrčenýma a přitaženýma k tělu.

Přitom je ale nutné postupovat velmi opatrně a nedělat prudké pohyby, protože ztopořený penis by mohl být bolestivě sevřen mezi dvěma částmi těla nebo mezi tělem a zemí, což by mohlo vést k jeho poranění.

Někdy nezbývá než se urychleně vzdálit od ostatních lidí.
Někdy nezbývá než se urychleně vzdálit od ostatních lidí.

Pokud chlapec potřebuje, aby ho erekce rychle přešla, může si také zkoušet počítat různé složité příklady. Třeba násobit dvouciferná čísla. I když se mu příklad nepodaří vypočítat, jeho pozornost se přesune jiným směrem. Když usilovně přemýšlí, erekce ho brzy přejde.

Další možností je posadit se za stůl a přisunout se i s židlí co nejvíc k desce stolu. Nebo se prostě kamkoliv posadit, protože vsedě není erekce tak nápadná, jako vestoje.

Jindy se chlapci všelijak předklánějí, dávají si nohy křížem přes sebe, sedí ve všelijakých prapodivných polohách a podobně. To ale není zrovna nejlepší způsob, protože při tom může dojít i k poranění penisu. Vždycky je lepší tu trapnou chvilku nějak vydržet, než si zbytečně ublížit.

Někteří chlapci mají pocit, že když mají erekci, tak to všichni lidé kolem vidí. To ale nemusí být vždycky pravda.

Když si chlapcovy erekce všimne dospělý člověk, tak se zpravidla snaží dělat, jako kdyby si ničeho nevšiml. Dospělý člověk totiž ví, o co jde.

Problém může nastat, když si erekce u chlapce všimne jiný dospívající člověk (spolužák, spolužačka). Lidé se většinou nejvíc smějí tomu, čemu nerozumí.

A protože někteří dospívající ještě nemají o lidském těle a jeho zdravém fungování zcela úplné znalosti, někdy se klukovi posmívají, když si všimnou jeho „zvednutých“ kalhot.