Co posiluje vztahy – objímání, nebo sex?

Někdo by možná řekl, že sex je to, co dokáže držet vztahy pohromadě. U dlouhodobějších vztahů je ale mnohem důležitější fyzický kontakt jako objímání nebo dotyky.

Vztahy bývají někdy křehké a lehce se mohou rozpadnout. Partneři zažívají rutinu, začínají se nudit a pociťovat zájem o jiné lidi. Člověk navazuje vztahy jednak proto, aby měl sociální kontakt se svým okolím, a jednak proto, aby se měl komu svěřit se svými problémy, radostmi i vším, co se mu v životě přihodilo.

Partnerské a intimní vztahy pak v sobě navíc ukrývají lásku, porozumění, podporu, důvěru, pocit bezpečí, sex, intimní dotyky a objímání. Co byste Vy osobně řekli, že dokáže partnerské vztahy více posílit – objímání a dotyky, nebo sex?

Objímání nebo sex?

Pro dlouhodobé vztahy a jejich udržení je mnohem důležitější objímání než sex. I když nejste ten typ lidí, který by vyhledával známosti na jednu noc, možná jste někdy cítili, jak dokáže být sex neosobní. Sex nás dokáže uspokojit a naplnit štěstím, ale nikdy nám nedá pocit, že nás druhá osoba skutečně miluje.

Pocit důvěry a partnerství získáváme skrz jiné formy intimity – hlavně přes objímání. Hodně lidí uvádí, že partner, se kterým jen mají sex, pro ně není tak důležitý a necítí k němu žádné hluboké city.

Objímání ovlivňuje produkci hormonu oxytocinu

Když se někoho dokážete láskyplně dotknout, určitě to bude člověk, který je vám velmi blízký a máte s ním dobré vztahy. Objímání prostě lidé berou jako projev náklonnosti. Proto se statisticky lépe udržují vztahy, v nichž se partneři často dotýkají jeden druhého. Nejde o sex, ale o objímání.

Svou roli hraje i chemie. Hlazení a objímání totiž podporuje mozek v tom, aby produkoval hormon oxytocin, který v člověku probouzí pocit sounáležitosti a blízkosti. Jde i o jeden ze způsobů, jak si zlepšit náladu. Nezapomínejte proto na objímání – dokáže to vztahy neuvěřitelně upevnit!