Co je to údaj GDA a jak jej využít při dietě?

GDA je dobrovolné nutriční označení na etiketě výrobku a znamená doporučené denní množství (Guideline Daily Amounts). Umožňuje zákazníkovi sledovat aktuální rozložení příjmu energie a jednotlivých živin v průběhu dne.

Značení GDA uvedla na evropský trh v roce 2006 Konfederace potravinářského a nápojového průmyslu EU (ve zkratce CIAA). Tuto iniciativu v České republice zastřešuje Potravinářská komora ČR a jejím cílem je, aby informace na obalech potravin byly po celé Evropě uváděny v jednotné a vzájemně porovnatelné podobě.

Jistě jste se s touto na pohled výraznou tabulkou na řadě výrobků v Česku již setkali. Výhodou značení GDA je, že nabízí poměrně složité informace v jednoduché a praktické podobě a těm z vás, kterým není denní příjem kalorií a živin lhostejný, nebo jej musíte sledovat ze zdravotních důvodů, poskytuje rychlou charakteristiku výrobku.

Podle loňského sociologického průzkumu, který si zadala Státní zemědělská a potravinářská inspekce, vyplynulo, že o složení výrobku se zajímá pouhých 27 % Čechů. 56 % obaly nečte, protože je to nezajímá nebo jsou pro ně obaly nečitelné. Údaje GDA, které jsou graficky výraznější a poskytují srozumitelné informace, by snad mohly přinést do budoucna změnu.

Co z GDA vyčtete?

GDA poskytuje informace o obsahu energie a živin (cukrů, tuků, nasycených mastných kyselin, soli, dále např. vlákniny, vitamínů nebo bílkovin) v jedné porci a o jeho podílu na doporučeném denním příjmu.

Doporučené denní množství je přepočteno na procenta, což je dobře představitelná a počitatelná informace (po snědení porce mléčné čokolády tak třeba víte, že jste právě pozřeli např. 40 % doporučeného denního příjmu tuku a druhé porci čokolády tak můžete snáze odolat).

Je třeba dodat, že doporučené denní množství se týká dospělých osob a jeho výpočet vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) a Eurodiet z roku 1998. Značení GDA již zavedly velké české a nadnárodní firmy a toto značení je na vzestupu, začínají se přidávat střední a malé firmy.