Co je to masturbace? – Puberta kluci

V období puberty se chlapecké tělo zásadním způsobem mění. Pohlavní orgány se rychle vyvíjejí a také se často dostavuje erekce. Dospívající chlapci na sobě tyhle změny většinou se zájmem sledují a svým pohlavním orgánům věnují zvýšenou pozornost. Postupně také objevují nové možnosti, které jim vlastní tělo nabízí. Začínají masturbovat.

Masturbace (dříve též nepřesně označovaná jako onanie) spočívá v tom, že si člověk dráždí své pohlavní orgány, aby dosáhl příjemných pocitů.

Někteří chlapci masturbují, ale nevědí o tom, že masturbují, protože masturbaci znají pod jinými názvy (často se používá například výraz „honění“).

Většina chlapců si se svými pohlavními orgány hraje už před pubertou. Během puberty se zájem o aktivity spojené s vlastními pohlavními orgány zvyšuje.

Rozdíl spočívá v tom, že teprve v pubertě může chlapec během masturbace dosáhnout výronu semene neboli ejakulace. Při ejakulaci vychází z penisu bílá tekutina – semeno neboli ejakulát. To je doprovázeno pocitem silného vzrušení, kterému se říká vyvrcholení neboli orgasmus.

První ejakulace

Spermie se v těle chlapce začínají tvořit během puberty, přičemž věk zahájení tvorby spermií může být různý (viz tabulka) a závisí především na vrozených předpokladech.

Většina chlapců dosahuje první ejakulace (tedy prvního výronu semene) ve věku 12–14 let. První ejakulát může, ale nemusí obsahovat plně vyvinuté spermie. A naopak, u některých chlapců lze již před první ejakulací nalézt určité množství spermií v moči.

prvni_ejakulace-5820262

U některých chlapců se ještě před první ejakulací uvolňuje otvorem močové trubice malé množství průsvitné, lepkavé tekutiny. Jedná se o tzv. preejakulační tekutinu, která se tvoří v tzv. Cowperových žlázách.

Úkolem této tekutiny je zvlhčit stěny močové trubice před ejakulací, avšak u některých chlapců se tvoří již v době, kdy ještě skutečné ejakulace nedosahují. K jejímu uvolnění může dojít během masturbace.

Poluce neboli „mokré sny“

Chlapec může mít občas ejakulaci i během spánku. Většinou se to stává v ranních hodinách, těsně před probuzením. Říká se tomu poluce nebo také mokré sny.

Ne všichni chlapci se v období dospívání s polucemi setkávají. Pokud někdo pravidelně dosahuje ejakulace při masturbaci, nemusí je mít vůbec.

Poluce se zpravidla dostavují tehdy, pokud chlapec dlouho neejakuloval (například pokud neměl nějakou dobu příležitost k masturbaci – např. ležel v nemocnici a podobně).

To ale neznamená, že se poluce nemůže dostavit i u chlapce, který několikrát týdně masturbuje.

Rozdíl mezi masturbací a polucí spočívá v tom, že masturbaci člověk dělá vědomě, kdežto poluce je samovolná. Poluce může být doprovázena snem erotického obsahu (od čehož je odvozeno hovorové označení „mokré sny“), ale nemusí.

K poluci dochází zpravidla ve spánku, ale při dosažení orgasmu (vyvrcholení) při výronu semene se stává, že se chlapec probudí.

Za starých časů (asi tak v dobách našich pradědečků) si lidé mysleli, že masturbace je škodlivá, a že poluce je nemoc způsobená častou masturbací.

Tehdejší rodiče své syny strašili různými výmysly. Například jim říkali, že když budou onanovat, tak z toho oslepnou nebo jim na dlaních narostou chlupy. To je samozřejmě nesmysl.

Nepříjemné pocity po ejakulaci

Po dosažení orgasmu a ejakulace se do těla vyplavuje hormon zvaný prolaktin, který způsobuje pokles schopnosti dosažení dalšího orgasmu. Pokračování v masturbaci může být kvůli tomu po nějakou dobu nepříjemné.

Snad jen v období, kdy se velmi prudce zvyšuje hladina testosteronu, což je obvykle ve věku 13–15 let, se prolaktin uvolňuje jen ve velmi malém množství, díky čemuž může chlapec pokračovat v masturbaci i po dosažení orgasmu a ejakulace.

Je masturbace nějak škodlivá?

V dnešní době už víme, že masturbace není škodlivá. Naopak, je to způsob, jak si chlapec může vybít přebytečnou energii a sexuální napětí.

Podle výsledků vědeckého výzkumu provedeného týmem lékařů z univerzity v Sydney (G. Giles a kol., 2003) dokonce platí, že čím častěji dospívající chlapci a mladí muži masturbují, tím nižší je pravděpodobnost, že v pozdějším věku onemocní rakovinou prostaty.

Jak často masturbovat?

Každý má jiné tělo a jiné potřeby. Zatímco někteří chlapci masturbují jednou či dvakrát za měsíc nebo za týden a stačí jim to, jiní se touto činností zabývají denně nebo i vícekrát za den.

Kde masturbovat?

Pokud chlapec masturbuje v soukromí dětského pokoje nebo koupelny, pak je vše v pořádku. Naopak, za nevhodnou lze považovat například masturbaci ve škole.

Někteří chlapci se během vyučovacích hodin hlásí o dovolení jít na WC, aby zde mohli masturbovat. Takový chlapec by se měl naučit své sexuální potřeby lépe ovládat (například odbýt si ranní masturbaci doma a potom vydržet až do návratu ze školy domů).

Jinak je ale masturbace naprosto normální a přirozená činnost, na které není nic špatného. Nikdo se nemusí stydět za to, že masturbuje, nebo si masturbaci dokonce vyčítat.