Čím víc světýlek, tím víc Vánoce

Když už jsem se tady pustila do rozzářených vánočních stromků na návsích, nemůžu vynechat ani takovou tu domácí výzdobu. Bez vánoční výzdoby v oknech, na balkónech, u vchodových dveřích, na předzahrádkách nebo dokonce na střechách by snad Vánoce ani nemohly být.

Aspoň tak mi to připadá, když se venku rozhlédnu kolem sebe. Okna v panelácích a venkovských chaloupkách zběsile blikají všemi barvami, na oknech se střídají nalepení papíroví sobi (tradice je tradice, že jo) s papírovými betlémy, santaklausy, sněhuláky a hvězdičkami. Dům bez rozsvíceného sedmiramenného svícnu v okně jako by nebyl.

Mně nejvíc vadí domy, které vypadají jako venkovská diskotéka z devadesátých let. Na střídačku na nich bliká tu cosi modrého, vedle zase červený flek, žlutý řetěz nebo žárovčičky, které snad mají představovat hvězdu. S velkou dávkou fantazie.

Nic proti vánoční výzdobě. Třeba v oknech dětských pokojíčků snad i být musí. Ale když se to s výzdobou přežene, je to nevkusné, kýčovité a s rostoucím počtem blikajících nesmyslů se to i pěkně prodraží.

Navíc tenhle druh výzdoby jde nějak úplně mimo moje chápání. Když vidím podobně nazdobený dům, nedokážu rozlišit, jestli stojím před asijskou večerkou, vchodem do cirkusu, nočním klubem, kde tančí polonahé holky u tyče, nebo jen před rodinným domkem, kde mají vánoční atmosféru přepísknutou do nepříčetná.

Někdy je to naopak jen hrozně úporné, snaha o výzdobu za každou cenu končí ubohoučkým pokusem něco něco nastrčit, ono to bude vánoční a krásné.

I ten pes je z toho vedle, chudák

Pozor, to není kácející se výzdoba, ale supermegamoderní zmrzačené stromečky. Mimořádné oblibě se těší hlavně u uživatelek mimibazaru. A proč nedat před dům hned dva. K tomu dva nezlámané stromky a sněhuláka navrch, aby bylo jasný, že tu výzdobu bereme vážně. 

A když to nesvítí a nebliká, musí to být aspoň červené a s pořádnou dávkou chvojí (umělohmotného). S Vánoci a tradicí nemá podobná výzdoba společného vůbec nic. Ale aspoň dělá radost dětem (protože je to barevné a bliká to) a asijským obchodníkům či čínským výrobcům (protože to Češi nakupují jako zběsilí).