Chvála uhlazenosti

Kdo je přehlcen všemi těmi novými kolekcemi, designéry, streetstyle hvězdami a bloggery, může klidně zařadit zpátečku. Jednoduchost, střídmost a návrat ke klasickým střihům, kvalitním materiálům a sympatická neokázalost je poslední trend.

Jako inspirace může posloužit Francesca Amfitheatrof, designérka šperků a produktů, čerstvě jmenovaná designová ředitelka legendárního klenotnického domu Tiffany.

Důvod, proč toto místo získala právě ona, je nejen díky skvělému vzdělání, zkušenostem a talentu, ale i stylu. Francesca prý svým vystupováním a vzezřením evokuje herečku Audrey Hepburn, která u Tiffanyho (i posmrtně) stále snídá.

Minimalisticky vypadající make-up, šatník, co by mohla klidně nosit žena před 50 lety i byznysmen, co ho The Sartorialist vyfotil v ulicích Florencie.

Češi takovému looku pořád nepřišli na chuť. Před decentní uhlazeností pořád preferují těžkopádnou matrónovitost, žluté melíry, botox a hodně monogramů na kabelce z pogumovaného plátna.

Škoda. Nebudeme si ale nalhávat, že kvalitní, nadčasové oblečení je k sehnání výhradně v second-handech či řetězcích za pár korun. Vlna, hedvábí, prvotřídní bavlna a v neposlední řadě adekvátně zaplacená lidská práce se na výsledné cenovce nutně musí odrazit.

Uhlazenost nás baví stejně jako oblečení, které se dá nosit po generace. Ze značek, které tu jsou k dostání, toto kritérium splňuje Gant. Aktuální podzimní kolekce inspirovaná stylem newyorských intelektuálů je ztělesněním elegance a lehkosti.

Mezi nejpovedenější kousky patří kabáty v prodloužené siluetě, ale se zvýrazněným pasem (což sice jde proti současnému over-sized trendu, ale o to stabilnějším přírůstkem do šatníku pak tento kousek bude).

Místo všudypřítomného polyesteru působí manžestr, shetlandská vlna a tvíd jako balzám. Stejně uklidňující jsou i odstíny: modré, šedé a khaki. Občas je jen rozzáří světle růžová či oranžová.

Jediná škoda, že speciální kolekce, které tvoří návrhář Michael Bastian, je letos pouze pánská.

Řada pojmenovaná Stockbridge je inspirována Normanem Rockwellem, americkým ilustrátorem, který pracoval pro The Saturday Evening Post. Bastian svou kolekci tvořil v předvolebním období a Rockwellovy kresby, které zpodobňovaly i nelichotivé momenty z americké historie (rasismus, náboženskou netoleranci, diskriminaci), návrháře hodně inspirovaly.