Charli XcX Nová Pop Queen

Člověk diví, když se setká s někým, kdo se narodil v roce 1992 a je z něj absolutní star. A ještě zaslouženě. Ano, řeč je o Charli XcX.

Britský objev Charli XcX (vlastním jménem Charlotte Aitchison) je zpěvačka a textařka, která začínala prý úplně normálně. Tedy, když na ni přišla puberta, založila si kapelu a jednoduše začala zpívat. Tak prostě to zní. Tak nudně.

Když jí bylo -náct, snažila se, aniž by se někam cpala, prosadit ve svém labelu, ve své crew. Někdy to šlo, někdy ne. To jí ale nevadilo. Tak prostě to zní. Tak nudně.

Jenomže pak došlo ke zlomu. Ve chvíli, kdy se ve spolupráci s Icona Pop zrodil single I love it! a stal se srdcovou záležitostí mnoha budoucích třicítek, protože zazněl v seriálu Girls. V tu chvíli se všichni začali zajímat o to, kdo to je Charli XcX. Tak prostě to zní. Tak samozřejmě.


Charli má svůj styl. Je složený ze střípků toho, co všichni dobře znají a mají rádi. Trochu disco, trochu funky, elektro a beat. Její zevnějšek, by se dal shrnout asi tak: Charli vyznává nezapomenutelný styl Madonny v raných devadesátkách. Až na to, že Madonně bylo už trochu víc a neslušelo jí to (až tak moc)…

Kdežto Charli to jednoduše sedne, co se dá dělat? Madonna by se měla zamyslet nad tím, kde brát inspiraci, Lourdes by jí už moc radit neměla, nedělá to dobrotu.

Charli má v sobě exotiku, díky které uhranula svět M.I.A., a má i její drzost, ale hudba Charli je jemná, víc „holčičí“ než rapová smršť její kolegyně, která tím vším okouzlila i mírně úchylného a reklamně na svět se dívajícího režiséra Romaina Gavrase.

Charli má všechno, co by mimo proudová star měla mít. Zamilují si jí všichni hipsteři, ale i kritičtí (dnes už) mimoňové chodící do galerií a pijící pivo. Má šanci, že se z ní zrodí (možná už se stalo) Lana Del Rey jiné cílové skupiny a stejně jako ona si může udržet svoji nezávislost.

Ikony a ti, co psali dějiny v hudbě i ve filmu, tvořili o něco dříve. A Charli je dobrá: skvělá, náladovka, dobře odvedená práce, prostě všechny to moc baví… ale revoluční není.  Žije si svým vlastním životem. Tak, samozřejmě!