Ceš Luj Vitón?

Tak jsem byla asi po deseti letech na tržnici. A nebyla to tržnice obyčejná, byla to taková ta obří tržnice na česko-německých hranicích. Cestou z Německa se mi podařilo polít se v autě snad půl litrem vody. A protože jsem na sobě nechtěla mít mokré oblečení, napadlo mě, že přece na tržnici určitě seženu něco levného na sebe, v čem přežiju zbytek cesty a co pak třeba budu nosit jen na doma. Zamaskovaná kabátem jsem vyrazila do víru tržnicového života a nestačila jsem se divit. Desítky stánků, velká část zavřených. Rolety se záhadně otevíraly, když jsem procházela kolem. Nebo když šel kolem někdo z těch dalších osmi návštěvníků tržnice a neměl na sobě zrovna uniformu policie nebo celní správy. „Ceš Luj Vitón?“ otázal se mě jeden z prodejců. „Za čest cet!“ I když jsem řekla, že ne, vyroloval roletu a strkal mě do stánku. Bylo tam všechno. Kabelky jako že Louis Vuitton, Dolce a Gabbana, Burberry, Ed Hardy, trika a mikiny Puma, tenisky Nike, padělky peněženek, pásků, hodinek a dokonce i parfémy. Zaujal mě třeba parfémy značek Chanele. Náhradní oblečení jsem si sice nekoupila, ale stihla jsem potajmu udělat pár fotek na mobil. Teda tři. Pak už na mě majitelé zboží začali koukat opravdu výhružně, tak jsem se dala statečně na ústup. Kvalita fotek je sice bídná, ale i tak je poznat, jaké kousky jsou na tržnici k vidění.

Zelená kabelka je Ed Hardy, tu hnědou s pomateným nápisem mi prodejce nutil jako Dolce a Gabbana. 

A ještě jednou z druhé strany. Kabelka s céčky taky stála za to. 

Jako že Burberry a jako že Louis Vuitton. Hlavně vuittonky na tržnici zřejmě frčí ve velkém, měli jich tam haldy. 

Když jsem tak viděla, co všechno je ve stáncích vystaveno, vzpomněla jsem si na Aukro. Spoustu z těch kabelek už jsem viděla právě tam. Jenže protože na tržnice nechodím a když jdu kolem nějaké ve městě, většinou tam padělky stejně nemají hned na očích, vůbec jsem netušila, co všechno na Aukru je vlastně původně tržnicové zboží za „čtyži sta pade, krásná, kupte!“

Stejné kousky, jako jsem viděla na tržnici, jsou i mezi těmi, které se snaží zabavovat Celní správa. Na jejím webu se dá najít spousta fotek z razií. 

Zabavené padělky triček Diesel, Apple a Chanel. 

Cedulky připravené k našití na „originální“ trika Puma. 

A tohle je část ze zabaveného zařízení pro sítotisk. Trika a mikiny se šijí přímo v padělatelských dílnách a pak se na ně jen aplikuje nějaká značka, která zvýší cenu asi tak na padesátinásobek. 

Chcete jako že vuittonku? Trhovci umějí vyrobit snad všechny druhy. 

A samozřejmě je prodávají i s protiprachovými sáčky, které pořád ještě spousta lidí považuje za indícii, že by mohlo jít o originální kousek. 

Vuitton mezi padělky jednoznačně vede, ale najde se i sem tam nějaký Fendi nebo Gucci. 

Trhovci „umí“ i boty Puma. 

A nakonec ještě pár parfémů i s tím mým Cooc Chanele. 

Trochu mě překvapuje, že trhovci mají pořád dost drzosti na to, aby takové kousky s klidem vystavovali ve stáncích. 

A myslím, že už na základních školách by se děti měly učit pravidelně prohlížet web Celní správy. Možná by pak puberťačkám konečně začalo docházet, že všichni, ale opravdu všichni velmi dobře vímě, že ta vuittonka, co si s ní tak významně pohazuje v ruce, je jen tržnicový šmejd za pár šupů.

____________________________________________________

Fotky: www.celnisprava.cz