CALVIN KLEIN A ODHALENÉ KALHOTKY

Americká módní značka Calvin Klein zveřejnila novou reklamní kampaň pro jaro 2016. Ta opět vyvolala debatu, zda už toho odhalování opravdu není více než příliš.

Tentokrát se však neomluví o naolejovaných nahých tělech, ani poprsí, které by bylo zakryto jen paží svalnatého modela. O ostrou výměnu názorů na sociálních sítích se postaraly kalhotky herečky Klary Kristin a nápis „I flash in #mycalvins“.

Reklamní snímky od fotografky Harley Weir jsou prý extrémně sexuální. Bagatelizují sexuální harašení či dokonce podněcují k znásilňování žen. Vlající sukně a odhalené kalhotky mohou údajně podněcovat sexuální devianty k následování a fotografovat takto nic netušící ženy – potencionální oběti.

Klara Kristin, majitelka odhaleného spodního prádla, však na svém Instagramu prohlásila: „I love this photo @harleyweir took of me. All this discussion about it makes me think about how alienated and scared some people are to the female human body. Be and love yourself and your sexuality #girlpower.“

V kampani je dále vidět proklatě vytažené spodní prádlo CK na pozadí herečky Abbey Lee Kershaw, vyzývavé poprsí Saskie de Brauw nebo Kendall Jenner vymačkávající šťávu z pomeranče.

Fotografka Harley Weir, která byla kampaní pověřena, má za sebou reklamní vizuály i lookbooky pro Céline, Stellu McCartney nebo Jacquemus. Její módní editorialy bylo možné nalistovat v AnOther Magazine, British Vogue nebo i-D. Ústředním tématem její tvorby je mládí z intimní blízkosti i provokativní zobrazení lidského těla.

A když zrovna nefotografuje modelky, vydá se s fotoaparátem i do konfliktní zóny – třeba na Západní břeh Jordánu. „Lidé rádi fotografují z určité vzdálenosti. To není nic pro mě,“ řekla Harley v interview pro AnOther Magazine. A na otázku, co si myslí o šokovaných debatách nad jejími výtvory, pronesla jen: „I love it“.

Z domu Calvin Klein prozatím nepřišla žádná reakce na vyostřené internetové diskuze. Ostatně jsou na takovou kritiku zvyklí. Například v roce 1981 natočili reklamu, ve které patnáctiletá Brook Shields říká „You wanna know what comes between me and my Calvins? Nothing.“

A vlna odporu se proti CK zvedla i v roce 1992, kdy na černobílých snímcích této značky seděla osmnáctiletá Kate Moss obkročmo na klíně Marka Wahlberga.