Brýle, nebo laserová operace očí?

Vyrovnat se s tím, že najednou špatně vidíte, je náročné. Zvlášť, pokud jste ještě mladí. V dnešní době, kdy celá řada z nás pracuje denně s počítačem a novými technologiemi, se se zhoršováním zraku potýká stále více lidí.

Když jsem poprvé zjistila, že špatně vidím, bylo to velmi nepříjemné. Neustále jsem oddalovala návštěvu optiky, protože jsem si nedokázala představit, že budu nosit brýle. Jenže zrak se postupně zhoršoval a někdy se mi stalo, že jsem na ulici prostě nepoznala své známé. Navíc se řízení auta stávalo čím dál nebezpečnějším…

Pro brýle jsem musela

Nezbývalo mi tedy nic jiného, než se jednoho dne odhodlat a zajít do optiky. Když jsem brala za kliku, bušilo mi srdce. Vyšetření proběhlo celkem rychle a nebylo nepříjemné. A diagnóza? Na každém oku jedna dioptrie, takže mě brýle na dálku neminuly.

Celkem jsem se na ně těšila a radovala se, že zase dobře uvidím – přečtu časy odjezdů vlaku, uvidím dobře na silniční značky, poznám přátele. Prostě mi pomohou opět vnímat svět ve všech jeho krásách a obrysech.

Brýle nejsou pohodlné

Přišel den, kdy jsem si vítězoslavně nasadila své první brýle. Svět se najednou rozzářil a já jsem opět viděla všechny kontury, barvy byly zářivější, nápisy čitelné… Lidé na ulici přestali mít rozmazané tváře. Bylo to fajn.

Jenže jsem brzy zjistila, že jsou brýle celkem dost nepohodlné. Při sportu mi hodně vadí (jezdím na kole a běhám). Také v létě, když je horko a člověk se potí, mají brýle tendenci sklouzávat z nosu. V zimě se naopak zamlžují, když vstoupíte ze zimy do vytopené místnosti, za což se vždy tak trochu stydím.

Zase vidět dobře aneb operace očí

I proto nosím brýle minimálně. Protože čočky mi vadí a nikdy jsem si na ně nezvykla, nepoužívám je. Brýle používám hlavně při řízení, v kině nebo v divadle. Za dobu, kdy jsem dostala své první brýle na dálku, se mi oči ještě trochu zhoršily, takže jsem se rozhodla situaci řešit operací očí.

Ano, určitě mám obavy, ale pro mluví hlavně zkušenosti mých známých, které podobnou operaci očí podstoupili a nyní mají skvělý zrak, takže zcela odložili brýle i kontaktní čočky. A vrácení zraku si prostě nemohou vynachválit.

Výhody a nevýhody operace očí

V současné době jsou metody operace očí velmi vyspělé a citlivé. Zejména tzv. laserová operace očí je velmi šetrná, přesná a jemná, takže se minimalizují jakákoli rizika. Navíc existují také miniinvazivní metody, které minimálně zasahují oko, takže jsou vysoce šetrné a samozřejmě velmi účinné. Více o konkrétních operacích očí je možné si přečíst například na stránkách uznávané kliniky NeoVize.

Jistou nevýhodou operací je možné spatřovat v její ceně. Ano, je faktem, že nejde zrovna o levný chirurgický zákrok. Na druhou stranu, pokud se podíváme na ceny brýlí, které je třeba jednou za čas vyměnit, můžeme se dostat za několik let na stejnou sumu, kterou zaplatíme za laserovou operaci očí. O ceně kontaktních čoček nemluvě, protože je třeba je pravidelně vyměňovat, a pokud dáte přednost těm kvalitnějším, ročně se suma vydaná za čočky vyšplhá na pěknou částku…

Zcela jasnou výhodou laserové operace očí je, že se zcela zbavíte nutnosti jakýchkoli kompenzačních pomůcek, jako jsou právě brýle nebo kontaktní čočky. To vám dá znovu svobodu. Nebudete odkázaní na to, ptát se partnera, zda by vám přečetl nabídku na tabuli v bistru, protože jste si ten den zapomněli brýle doma. Konec konců, nejlepší asi bude přečíst si konkrétní zkušenosti lidí, kteří laserovou operaci očí podstoupili, například na stránkách kliniky DuoVize.

Co přinese operace očí?

Jak si tak pročítám zkušenosti lidí s operací očí, musí to být velká radost a úleva, pokud člověk opět vidí a může odložit brýle. Hned se cítí svobodněji, zdravěji, snad i mladší. Prostě to přinese docela velký obrat v životě.

Vlastně tyto zkušenosti potvrzují to, co mi říkali známí, kteří operaci očí podstoupili. Je skvělé opět vidět i bez brýlí. Navíc operace trvá jen chvilku a kvalitativně změní celý budoucí život. Takže pro mě je to jasné rozhodnutí. Už se těším, až odložím brýle a prostřednictví laserové operace očí se mi opět vrátí drahocenný zrak.