BeBe – Dobré ráno (oříškové s medem)

Reklama, která je spojená s hnutím za dobrou snídaní, hlásá, že BeBe sušenky Dobré ráno vám dodají energii na celé dopoledne. Nevím jak vy, ale já mám po nich za chvíli hlad. Zajímalo nás, co se skrývá pod obalem těchto sušenek. Jsou opravdu dobré?

Složení:

Pšeničná mouka – 42,8 %, cukr, celozrnné cereálie – 19,2 % (ovesné vločky, celozrnná ječná mouka, pšeničné vločky), rostlinný tuk, čokoládové pecičky (cukr, kakaové máslo, emulgátor – sojový lecitin), jádra lískových ořechů, med, kypřící látky (hydrogenuhličitan sodný, hydrogenuhličitan amonný), aroma, regulátor kyselosti (kyselina citronová), emulgátor (sojový lecitin), směs vitamínů (D-pantothenát vápenatý, kyselina pteroylmonoglutamová, riboflavin, pyridoxin-hydrochlorid, nikotinamid, thiamin-mononitrát), pšeničné klíčky.

Co se skrývá pod obalem BeBe – Dobré ráno?

E322 – sojový lecitin. Lecitin je běžnou součástí řady potravin a má zdraví prospěšné účinky (pomáhá např. snižovat hladinu cholesterolu). Přírodním zdrojem lecitinu jsou ořechy, semena nebo sója.

E500 – hydrogenuhličitan sodný. Používá se jako kypřící látka především v pečivu a sladkostech. Uhličitany jsou považovány za bezpečné látky (není prokázán negativní vliv na zdraví).

E503 – hydrogenuhličitan amonný. Používá se jako kypřící látka především v pečivu a sladkostech. Ve vyšších dávkách mohou způsobovat zvyšování kyselosti krve.

E330 – kyselina citrónová. Jde o bezpečnou přísadu, která se např. vyskytuje v citrusech. Nadměrné užívání ale může poškodit zubní sklovinu.

Kyselina pteroylmonoglutamová – vitamín B9 (kyselina listová)

Riboflavin – vitamín B2

Pyridoxin-hydrochlorid – vitamín B6

Nikotinamid – vitamín B3

Thiamin-mononitrát – vitamín B1

Hodnocení:

Chválihodné je, že BeBe Dobré ráno (oříškové s medem) obsahují celozrnné cereálie – téměř z 20 %. Ze 43 % jsou ale tvořeny běžnou pšeničnou moukou. Ani tyto sušenky nejsou zcela bez éček, i když neobsahují vyloženě škodlivé přídatné látky. Vzhledem k tomu, že obsahují ořechy, jsou také zdrojem vitamínů skupiny B.