Anit: Cestování

Minulý týden jsem byla během 6 dnů na třech evropských místech. Byla to zábava, i když pracovní. Koupila jsem krásný stříbrný kufr na kolečkách (po třech návštěvách na jezdícím páse a v nákladovém prostoru letadla, ale spíš vypadá jako poškrábaný chudáček, co potřebuje navštívit nemocnici pro kufry) a těšila se. Bylo na co. Až v hotelu, při své první zastávce, jsem zjistila, že jsem si zapomněla foťák. Fotila jsem alespoň na mobil, ale iphone má příšerný foťák, takže omluvte sníženou kvalitu obrazu.

První zastávka byly Benátky, kde slavili moje babička s dědou zlatou svatbu. Nejvíc mě okouzlily místní starobylé paláce, nádherné podzimní světlo a italská přívětivost. “Bongiorno, principessa,” mávali na mě i na moje mladší sestřičky. Fotila jsem hlavně výlohy, moc obchodů ve starých Benátkách stejně nenajdete. O co míň módy, o to víc atmosféry.

Z Benátek jsem odjížděla na služební cestu do Paříže. Bála jsem se, jestli mi poletí do Francie letadlo kvůli stávkám, ale úplně v klidu jsem přistála na letišti Charlese de Gaulla. V následujících dvou dnech jsem si měla prohlédnout kolekci Hermés na jaro/léto, podívat se, jak se vyrábí jejich proslulé kabelky a na závěr navštívit továrnu na šátky v Lyonu.

Program byl vážně náročný, viděli jsme toho za dva dny opravdu hodně. Hermés je legendou mezi luxusním zbožím, ale díky téhle cestě si tato značka získala mé srdce. Měla jsem možnost poznat lidi, kteří mají na starosti komunikaci s médii i ty, kteří jsou řemeslníky, a vyrábějí ručně kabelky nebo šátky. Všichni sdílejí stejné nadšení pro svou práci, a je na nich vidět, že i když pracují v showroomu nebo v dílně, milují to, co dělají.

Poté, co jsem viděla, jak se vyrábí legendární “Birkinka”, už chápu její astronomickou cenu. Nejlevnější model sice stojí 120 tisíc korun, ale vyrábí jí jeden řemeslník, od začátku do konce. Je z prvotřídní kůže (mohla jsem si ji důkladně ohmatat) a nosit jí můžete vy, vaše dcera i vnučka. (V muzeu Hermés jsem viděla kabelku, která byla vyrobená ve třicátých letech. Většina z nás by jí i dnes s radostí nosila.) Proto, pokud se mi poštěstí, jednou do kabelky Kelly, která je pojmenovaná podle Grace Kelly, určitě zainvestuju. Moje vnučka mi určitě poděkuje.

Po návratu z továrny na šátky Hermés, která sídlí ve městě hedvábí, v Lyonu, jsem měla na Paříž už jen velmi málo času. Během hodiny jsem se musela přemístit na letiště,  takže jsem stihla už jen nově otevřené H&M na Champs- Elysées. Hezký design, ale pražský Myslbek je nejen větší, ale paradoxně má i lepší výběr.  Praha sice zaostává ve speciálních či extravagantnějších kolekcích a doplňcích, ale je potěšující vidět, že ne zas o tolik.