Alternativní možnosti versus moderní medicínské přístupy v dnešní době

Proč se daří v dnešní moderní, technické době různým alternativním směrům více než kdy jindy?

„Svět, ve kterém žijeme, je plný problémů. Převládá v něm negativita, lidé se potácejí jako lodi bez kormidla. Jsou unavenými dušemi, hledajícími maják, aby jim pomohl najít cestu a oni se neroztříštili o pobřežní skaliska“.

Proč se daří v dnešní moderní, technické době všem těmto alternativním směrům více než kdy jindy? Jsme přesyceni všemi těmi technickými vymoženostmi? Chybí nám něco? Neumíme některé věci vysvětlit rozumem?

Netajím se svou tolerancí k těmto možnostem, i když svým pacientům sděluji, že tyto alternativní přístupy nenahradí léčbu, racionální stravu ani životní zvyklosti. Člověk není jenom tělo. S čím mají napříč celou společností, mladí, staří, bohatí, chudí, úspěšní i neúspěšní, velmi vzdělaní i nevzdělaní problémy, jsou vztahy. Jsme tak komplikovaní?

Co Vám nabídne léčitel, novodobý šaman či šamanka, kartářka či čarodějka, věštkyně, vědma oproti lékaři?

Má na Vás většinou více času, vyslechne Vás, projeví zájem jenom o Vás, řekne Vám pozitivní závěr – budou obtíže, problémy, ale ty se vyřeší a to je to, co Vy chcete slyšet. Nahradí Vám kněze, přátele či přítelkyni, pozorného posluchače, kamaráda nebo kamarádku, který se Vám hodinu či dvě věnuje, nezdržuje se zapisováním či psaním.

Ochotně zaplatíte, protože se Vám ulevilo, sdělili jste někomu svoje starosti a strasti, už to Vám pomohlo, někdo se o Vás zajímal, někdo Vám naslouchal, a ještě řekl, že to nakonec všechno dobře dopadne, nic po Vás nechtěl – dodržovat dietu, cvičit, brát pravidelně léky, chodit na kontroly, mnohdy ani abyste znovu přišel a Vy odcházíte a chytíte se skvěle, mnohem lépe než když jste k němu nebo k ní šli.

Zajímavé je, že v dnešní USA i Rusku se něčemu, co by se dalo nazvat šamanství daří, i když v těchto obou světech bylo v minulosti velmi potíráno. Nejčastěji se slovo šaman chápe ve významu „vědoucí“. V mnoha kulturách fungoval jako léčitel, kněz, psycholog.Proč je beznadějně vyprodané představení herce a novodobého šamana Jaroslava Duška „Čtyři dohody“, „Pět dohod“? Tato představení vycházejí z moudrosti starých Toltéků.

Bohužel často pozdě zjistíme, že většina našich názorů, které vedly k našim pocitům neštěstí , nejsou pravdivé. To jak vnímáme realitu můžeme kdykoliv změnit, máme sílu stvořit peklo v sobě stejně jako nebe. Žádný důvod trpět však neexistuje. Jediným důvodem, proč trpíme, je naše rozhodnutí, že budeme trpět. Jediným důvodem, proč jsme šťastní, je to, že jsme se rozhodli být šťastní. ŠTĚSTÍ je volba a UTRPENÍ zrovna tak.

Jeden můj velmi chytrý kamarád a kolega mi doporučil jednu moudrost: Nikdy nepropadej zlozvyku poměřovat svou hodnotu s hodnotami jiných lidí, nesrovnávej se s ostatními, ty jsi jedinečná!

Toužíme po mytických věcech, po jednoduchosti?

Štěstí, které hledáme, přichází skrze zaměření se na cíle, kterých chceme dosáhnout, a poté v jejich denním naplňování.

Ve spokojeném životě je dobré řídit se dvěma jednoduchými pravidly: Přijmi, akceptuj, změň.

Akceptuj věci, které nemůžeš změnit, změn věci, které nemůžeš přijmout.