HRŮZA! Alkoholický nápoj jako limonáda aneb Božkov Mixer a další

Minulý rok slavily velký úspěch ovocná piva, a to i přes své „éčkové“ složení. Nyní se v obchodech objevují alkoholické nápoje, které se tváří jako limonáda. Kam to celé směřuje? Stane se z nás národ tlustých alkoholiků?

Osvěžit se v létě vychlazeným nápojem je více než žádoucí. Takže asi nikdo z nás neodolá tomu, aby občas sáhl po limonádě v plechovce (ano, občas si také dám kolu, jen tu tradiční s obsahem cukru, žádných náhražek).

Ale doba postupuje a zdá se, že limonády v plechovce už nejsou in. Alespoň to tak včera vypadalo v Bille. Jela jsem nakoupit pár nezbytností, hlavně basu dvanáctky, které se ráda napiju večer po horkém dni. Když jsem stála u pokladny, rozhlížela jsem se po chladícím boxu, že si možná vezmu vodu na cestu. Jenže v chladící piksle s logem CocaColy si lebedily zvláštní nápoje za akční cenu 19,90 Kč.

Pyšnily se logem známých firem, jako je Božkov nebo Finlandia a velkým nápisem mixer nebo mixed. Spotřebiteli by podle toho mělo dojít, že jde o mix – alkoholu a limonády. Například o mix rumu s kolou.

Jenže žádné velké varování před tím, že je to vlastně alkoholový nápoje. Přitom Božkov s kolou má podle výrobce obsah alkoholu 6 %… Vím, že kdybych byla puberťák, budu se takového nápoje chtít napít. Už jen proto, že je to novinka, že je to cool a vlastně podle obalu ani ne tak moc alkoholové…

Nebezpečný cukr

Nejde přitom jen o alkohol. Dietologové se dlouhodobě shodují na tom, že problém naší civilizace se jmenuje cukr, sladkosti, slazené limonády. Díky nim údajně stoupá procento obézních lidí. Tak si představte, že vypijete několik takových drinků za večer. Kolik cukru do sebe dostanete?

Ti, co již módní drinky vyzkoušeli, říkají, že jsou moc sladké. „Mixer je dost sladký na to, aby se dal pít celý večer, ale jako chuťovečka je moc dobrý,“ napsala na stránku produktu jedna žena. Ok, jednou za čas, proč ne. Ale určitě ne pořád. A prolévejte se vodou, ať nejste dehydrovaní.