Šikana v práci: v době koronavirové ošemetné téma

Tématem posledních měsíců bohužel není pouze covid-19, nýbrž také stoupající nezaměstnanost. Ti, kteří práci nemají, ji hledají, a ti, kteří ji mají, se jí koukají dobře držet. Jenže jak se zachovat v situaci, kdy se ve své práci člověk necítí dobře nebo je přímo šikanován? Odpověď a možnou pomoc nabízí projekt Nenech to být.

Šikana může mít mnoho podob a rozhodně se nejedná o opominutelný problém. Je dlouhodobá, cílená, zastrašující a ponižující a právě v takovém abstraktním spektru můžeme najít všechny její projevy.

Ať se jedná o psychické nebo fyzické ubližování druhému člověku, vždy je náročné ji zažívat, ale ještě náročnější je jí čelit.

Celých 19 % zaměstnanců se setkává se šikanou na pracovišti.

Právě tomu se věnuje projekt Nenech to být, který se zaměřuje na šikanu hned ve dvou možných prostředích, ve školách i v práci.

Prostřednictvím on-line platformy NNTB.cz může kdokoliv, žák i zaměstnanec, napsat anonymní upozornění, které bude následně pracovníky projektu předáno pověřené osobě školy nebo firmy. Těm bude následně nabídnuta konzultace, jak problém řešit a jak dál postupovat.

Jenže když je krize…

Situace se však komplikuje v okamžiku, kdy je řešení konfliktů se stávajícím zaměstnavatelem ztížené nepříznivou situací na pracovním trhu, které nad zaměstnancem visí jako pomyslný Tantalův balvan.

K datu 30. 9. 2020 stoupla průměrná nezaměstnanost v hlavním městě, tj. lokalitě s průměrně nejnižší nezaměstnaností, na 3,4 procenta, v ostatních krajích se pohybuje mezi 2,7 a 5,4 procenta. Vliv covidu-19 na vesměs veškeré oblasti trhu je zkrátka nepřehlédnutelný.

Právě faktory, jako jsou šikana a hrozba ztráty zaměstnání, se podílejí na tlaku, pod nímž se můžeme v zaměstnání cítit nešťastně, a jednoznačně nepřispívají našemu duševnímu stavu.

Je proto důležité se snažit konstruktivně řešit nepohodu na pracovišti i v této době a nerezignovat na řešení těchto problémů. Zdraví totiž máme jen jedno, psychické i fyzické.