Na ovoce: Vraťme se zpátky k našim stromům

Co udělá průměrný Čech, když má chuť na ovoce? Zajde si do obchodu. Ale nemusí to tak být! Důkazem je projekt a mobilní aplikace Na ovoce.

Projekt Na ovoce pomůže každému zájemci si opět najít cestičku k našim stromům v České republice, které nabízí více dobrot, než si lze koupit v obchodech s dovezenými potravinami. Nabízí způsob, jak se vrátit k přírodě, kterou dobře znaly naše babičky. 

Z obchodů do přírody

Opravdu skvělý nápad mají zakladatelé neziskové organizace Na ovoce. Chtějí posílit vztah lidí ke krajině a ovocným stromům, které už neslouží tak, jako sloužily našim prarodičům.

Dnes většina lidí zajde do obchodu a koupí dovezené ovoce a zeleninu, které zdaleka nemají tu správnou chuť. Aplikace Na ovoce mapuje sady a stromy po celé republice a seznamuje veřejnost s tím, jaké krásné dědictví se v ČR nachází.

A nejen to. Zakladatelé se snaží o udržitelnost těchto míst, obnovují a zakládají nové sady, pořádají veřejná moštování v pražských sadech a ovocné workshopy.

Velmi originální jsou naučné vycházky pro veřejnost a také samosběry ovoce, po kterých už lidé delší dobu volají.

Lze sbírat všude?

Takže jak to tedy je? Když člověk vidí strom v přírodě, může na něj vylézt a očesat si ho po svém? K tomu slouží mapová aplikace Na ovoce, kde je označeno nespočet ovocných stromů a keřů, které jsou volně přístupné.

Účelem je, aby se využily všechny ovocné zdroje v přírodě a předešlo se tak hnití plodů, které se pak hromadí v příkopech. U stromů, které jsou zanesené do aplikace, lidé nejdříve ověřují, zda strom skutečně nepatří na něčí pozemek a je povoleno ho očesat. 

Jak se zapojit do péče o krajinu

Aby krajina vzkvétala a stromy se rozrůstaly, potřebuje k tomu příroda pomocnou ruku. A proto Na ovoce hledá dobrovolníky, kteří by pomohli při výsadbě, sklizních nebo při přípravě jejich ovocných slavností, které pořádají.

Navíc založili e-shop, kde si lze zakoupit originální staré odrůdy ovocných stromů. Takové chutě v obchodech skutečně nejsou k mání.