Historie vinobraní – jaká je minulost nejslavnějších oslav vína?

Kdo nebyl alespoň jednou na vinobraní, jako by ani nežil. Tradice vinobraní se na Moravě drží už dlouhá desetiletí

Vinobraní je spjaté s podzimem a sklizní révy. Obvykle jsou takové akce spojené s kulturním programem, hudebním vystoupením, degustacemi vína a burčáku.

Oslavy vína nemají tak dlouhou tradici, jak si většina lidí myslí. V Čechách a na Moravě se mezi obyčejným lidem začaly šířit až po válce. Předtím se jich účastnili jen lidé bohatí a z vyšších vrstev.

Dnes vinobraní pořádají všechna větší a významnější města, která mají bohatou vinařskou historii. Jsou k nalezení ve Znojmě, Mikulově, Mělníku, Litoměřicích, Roudnici nad Labem nebo ve Velkých Žernosekách.

Ve spojitosti s dobrým vínem každého z nás dozajista napadne hlavně ta Morava, kde je dodržování různých tradic známé. Princip a důvod je stále stejný. Nejdříve jde vždy o víno a až potom se řeší to ostatní. 

Pálavské vinobraní

Tradiční oslavy vína se v jihomoravském Mikulově začaly slavit v minulém století. Úplně první ročník slavného Pálavského vinobraní se konal v roce 1947 v areálu Sirotčího hrádku v Klentnici. Později se slavnosti přesunuly přímo do Mikulova, kde se slaví dodnes.

Většina vinařů se na vinobraní těší celý rok, je to totiž období té nejkrásnější práce a odměna za celoroční dřinu. Sbírají hrozny, lisují, vyrábí burčák. Toto období končí v listopadu, kdy začínají první degustace. 

Za dobu své existence prošlo zdejší vinobraní mnoha proměnami. Tehdejší původně politická slavnost, kterou uspořádali členové mikulovské KSČ, protože chtěli sjednotit nové obyvatele v regionu, se proměnila v neodmyslitelnou součást zdejšího kulturního života.

Zajímavost: S Pálavským vinobraním je spjata významná historická událost. Na podzim roku 1403 přišla jednotka těžkooděnců do hradu v Mikulově a vysvobodila z vídeňského vězení krále Václava IV. 

Pálavské vinobraní se koná pravidelně druhý zářijový víkend. Milovníci vína si užijí vinařskou tržnici, stánky s burčákem, nejrůznější kulinářské dobroty a tři dny nekonečného veselí s rozmanitým programem.

Hosté si mohou poslechnout klasický folklor i populární kapely různých žánrů. Existuje také pár zažitých tradic, jako například nedělní výstup na Svatý kopeček nebo Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně. 

Znojemské vinobraní a jeho historie

Ve Znojmě toužili dlouho potom, aby zdejší obyvatelé mohli oslavit svátek vína všichni pospolu ve svém městě. Slavilo se už dávno v Mělníku, v Mikulově a dokonce i na Slovensku. Povedlo se to však až v roce 1965, kdy se k tomu odhodlali pracovníci znojemských Restaurací a jídelen.

Památnými dny se tak stal devátý a desátý říjen, k akci sloužily tři ozdobené sály. Kulturní vložku zajistil národopisný soubor Znojemčan v čele s Františkem Koukalem. Nechyběl podzimní trh, lunapark, průvod s purkmistrem nebo cikánská cimbálka z Košic. 

O rok později se oslavy uskutečnily znovu, tentokrát přímo pod taktovkou Františka Koukala, který dokázal oslavy efektivně spojit se slavnou minulostí královského města na řece Dyji.

Hlavní postavou tohoto ročníku se stala postava krále Jana Lucemburského, který přijel do Znojma v roce 1327 zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. 

Velkolepé a divácky velmi úspěšné oslavy se pak konaly v roce 1967. Tehdejší program čítal na 600 účinkujících a vidělo ho kolem 110 000 návštěvníků. Bohužel v roce 1974 bylo tradiční Znojemské vinobraní na čas přerušeno kvůli komunistickému režimu.

K jeho znovuvzkříšení došlo až v 90. letech. Od té doby se koná každoročně a láká desítky tisíc návštěvníků z celé republiky. Přijíždějí sem za vínem, burčákem, za výborným kulturním programem, kterému vždy vládne průvod krále Jana Lucemburského s chotí a dvořany.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang