Poznej Česko: Vinařství

Morava je vinařská oblast, která obsahuje schválená území pro pěstování vinné révy v prostoru jižní a jihovýchodní Moravy. Tvoří ji čtyři vinařské podoblasti, mikulovská, velkopavlovická, slovácká a znojemská. Toto uspořádání vzniklo v roce 2004 v souvislosti s novým vinařským zákonem.

Velkopavlovická vinařská podoblast zahrnuje 70 vinařských obcí. Vlastní plocha vinic v roce 2019 činila 4851 ha. Největší vinařskou obcí v této podoblasti i v celé ČR jsou Velké Bílovice. 

Ve této oblasti v obci Žabčice se nachází Vinařství Měřínský, které vzniklo v roce 1976, kdy jejich první sadba čítala 500 hlav. O vinice, které jsou dnes mnohem rozsáhlejší, se stará celá rodina Měřínských. Dědička vinařství Iva zařadila do portfolia nové a moderní odrůdy. 

Víno z vinařství Měřínský se vyznačuje hlavně tím, že je vše připravováno poctivou klasickou metodou. Jejich víno je kvašeno bez pomoci chemických přísad, vše je pod pečlivým dohledem majitelky a jejího tatínka. 

Mají v nabídce několik druhů odrůd. Mezi nejzvláštnější patří jejich oranžové víno Kvevri. Jedná se odrůdu dovezenou z Gruzie. Tato odrůda se připravuje speciální metodou kvašení, kvasí 7 měsíců a příprava vyžaduje velkou dávku trpělivosti a znalostí o víně. Tato odrůda se kvasí v nádobě zakopané v zemi. 

Vinařství Měřínský je rodinný podnik, malý výrobce, který má na trhu vína své místo. Jejich víno se nerodí ve sklepě, ale jeho cesta začíná na vinici.

Rodina Měřinských tak v lednu mrzne na vinohradu při stříhání hlav, v létě se opaluje při pravidelné péči o vinici, na podzim slaví vinobraní a v zimě pečuje o své sudy a láhve ve vinném sklípku.