Pure Harvest – chytré skleníky, které zajišťují úrodu v poušti

Na začátku celé myšlenky byl Sky Kurtz. Přestěhoval se v rámci jeho studia na Stanfordu do Spojených Arabských Emirátů a zjistil velmi rychle, jak draze se tam prodává čerstvé ovoce a zelenina. Protože jako student si to nemohl dovolit, začal si kupovat mražené potraviny.

„Nikdy bych neřekl, že se základem mé stravy stane mražený hrášek,“ říká s úsměvem Kurtz. V Emirátech teplota mnohdy přerůstá 40 °C, je vůbec možné v takových podmínkách něco pěstovat? Sky Kurtz se této výzvě postavil.

Populace na Arabském poloostrově čelí hned třem velkým výzvám, které sužují obyvatelstvo. Měnící se klima způsobuje, že oblast je stále méně vhodná pro zemědělství, zásoby ropy se tenčí a populace neustále roste. 

„Vezměme si příklad: jahody, které se v Emirátech prodávají, jsou z Kalifornie. Letí celou tu dálku, aby si je zde někdo koupil. Nenapadá mě snad nic méně šetrného k přírodě,“ říká Kurtz.

V roce 2016 se Sky Kurtz a jeho přátelé Mahmoud Adi a Robert Kupstas proto rozhodli, že založí start up Pure Harvest a budou se zabývat chytrými skleníky.

Chytré skleníky dobývají svět

Pokud srovnáme technologii chytrého skleníku Pure Harvest s obyčejnými skleníky, rozdíl je v tom, že úroda může být na metr čtvereční až osmkrát vyšší. Výhoda je také v tom, že se spotřebuje jedna sedmina vody, která by se normálně použila.

Ve srovnání s tradičním zemědělstvím je technologie 32× účinnější na spotřebu vody a 17-23× na produkci objemu potravin v závislosti na rozloze. 

Technologie, kterou používá, byla testována v mnoha extrémních klimatických podmínkách, například v Arizoně, Texasu, Mexiku a Austrálii. Tato technologie se dá ovšem využít i v mrazivých podmínkách například Finska, Ruska a Norska. 

„Pure Harvest je ale první vlaštovka v oblasti středního východu, který je velmi nehostinný,“ říká Kurtz. 

Hydroponie a senzory: tajemství úspěchu

Pure Harvest je jedním z prvních chytrých skleníků v oblasti Al Ainu ve Spojených arabských emirátech.

Je opatřen klimatizační jednotkou, která odvádí vlhkost a teplo z rozžhaveného okolního vzduchu. Odvedená vlhkost se používá na zalévání pro jahody a rajčata, která se pěstují v lázních s kokosovými vlákny bohatými na živiny. Celá technologie se obejde bez použití pesticidů a hnojiv. 

Rostliny jsou pěstovány sice hydroponicky, bez půdy, ale pomocí velmi důmyslných senzorů. Senzory přinášejí do řídícího střediska informace, kdy a kolik vody rostlina potřebuje. To umožňuje efektivnější využívání vodních zdrojů. 

Okna, kterými jsou skleníky opatřeny, jsou z trojitého skla, dokážou odrazit teplo a zjemnit sluneční záření vstupující dovnitř. Celý ekosystém je kontrolován pomocí umělé ventilace, která dokáže zajistit požadovaný obsah oxidu uhličitého ve vzduchu a danou teplotu s přesností na 1° C.

„Snažíme se v našem skleníku napodobit středozemní klima, které je pro pěstování rajčat, okurek a jahod ideální. Tím, že se nacházíme de facto v poušti, máme velmi dobrý zdroj slunečního svitu. Čím víc slunce, tím sladší jsou potom naše rajčata a jahody. V našem skleníku jsme si vytvořili malý ekosystém, o opylení se starají čmeláci,“ říká Sky Kurtz.

Nedůvěra na počátku

Ve svých počátcích společnost čelila několika výzvám. Vláda Spojených Arabských Emirátů dotuje vodu a energii farmám, které jsou založené spíše na tradičním pěstování plodin, což způsob Pure Harvest je mnohem nákladnější. 

Usilování o dostatečný finanční kapitál, který by tento start up rozhýbal, bylo jednou z nejtěžších věcí, s kterými se projekt ve svých začátcích potýkal. 

„V USA vypíší investoři bez mrknutí oka šek na 200 milionů dolarů pro společnost zabývající se vertikálním pěstováním zemědělských plodin jižně od San Franciska. Jakmile žádáme pro dotaci ve středním východě, musíme se skoro stavět na hlavu, abychom něco dostali. Získání 4,5 milionu dolarů zabralo osm měsíců, přitom je to pro region, kde je to evidentně potřeba,“ stěžuje si Kurtz.

„V dalších letech se budeme snažit získat další peníze, abychom mohli naše skleníky rozšířit. Čím větší plochu budeme mít zastavěnou, tím méně nás bude stát voda a energie přepočítaná na metr čtvereční. Věřím, že to dokážeme, protože máme velmi slibné výsledky,“ uvažuje Sky Kurtz.

© 2024 Vmagazin.cz | Nakódoval Leoš Lang